Един от четирима българи е в пенсионна възраст, сочат нови данни от европейската статистика. Според тях 2,77 българи в трудоспособна възраст се падат на един жител над 65 г. По този показател България се нарежда на 6-то място в Европа.
Италия е страната, в която възрастните са най-много спрямо работоспособното население (34,8%), следвана от Гърция, Финландия, Португалия и Германия. В последните две всеки трети е в пенсионна възраст.
На другия край на скалата са Люксембург, Ирландия, Словакия и Кипър, където един пенсионер се пада на петима работещи и обществото трябва да отделя по-малко за грижите за тях.
Румъния също е сред държавите с по-младо население, като заема шесто място сред “младите нации” в Европа, веднага след Полша и преди Австрия и Унгария.
Съотношението между хора в работоспособна и в пенсионна възраст в Европа средно е четири към едно, като само преди 20 години е било 5:1.
Единствената европейска държава, където през последните 2 десетилетия не се регистрира застаряване на населението, е Люксембург. В малкото херцогство дори са успели да обърнат тенденцията.
Затова пък във Финландия увеличаването на хората в пенсионна възраст е нараснало от един от петима на един от трима от 1997 г насам. Сериозно застаряване се отчита още в Малта, Словения и Литва. Както и в държави с голямо население като Италия и Германия.
Според статистиците това ще означава още по-голям натиск върху пенсионните и здравните системи.
Неотдавна Евростат публикува данни, според които раждаемостта в нито една европейска държава не е достатъчно висока, за да може тя да запази населението си без внос на мигранти.
Прочетете още
- 10:00 Благодаря за последната преплавана миля
- 14:00 Астрологът Красимир Куртев за 2025 година: Войните влизат в критична фаза, очакват се политически катаклизми
- 17:00 Дядо Коледа смени шейната с автобус и зарадва софиянци СНИМКА
- 15:07 Надраха ли му я безпричинно? Столичанин се пита къде сгреши при паркирането СНИМКИ