Председателството на ЕС отхвърли хипотезата за изключване на Гърция от Шенгенското пространство заради затрудненията й да се справи с мигрантския наплив, предаде Франс прес.
Решението на мигрантската криза минава през по-бързо прилагане на плана за преразпределение на мигранти от Италия и Гърция в другите страни от ЕС, заяви след срещата на вътрешните министри на ЕС в Брюксел люксембургският министър на имиграцията Жан Аселборн, чиято страна е ротационен председател на Евросъюза.
"Юридически не е възможно да се изключи някоя страна от Шенгенското пространство", каза Аселборн по повод сценария за замразяване или прекратяване на членството на Гърция в пространството за свободно движение, който се обсъжда в медиите през последните дни.
"Шенген предвижда вземане на постепенни мерки, които в краен случай позволяват възстановяване на контрол по вътрешни граници" при лошо управление на външните граници, подчерта той.
На срещата на вътрешните министри на ЕС люксембургското председателство е предложило за обсъждане идеята такъв контрол по вътрешните граници да може да се запази за две години вместо сегашните шест месеца. Тази възможност е била само обсъдена, без да се гласува по нея. Целта е била страните от ЕС да се подготвят за такъв сценарий, ако положението не се подобри до началото на 2016 г.
/БТА/
Прочетете още
- 15:00 Нагла ало-измама в Скутаре: Родители получават странни обаждания от името на лекар
- 16:07 "Нормално ли е"? Мъж с въздушно оръжие стреля от балкон в София? ВИДЕА
- 16:30 Син търси справедливост: Мъж нахлул с взлом в дома на майка му и опитал да я изнасили
- 18:16 Секунди от трагедия край София: Шофьор изпреварва на сляпо и разчита другите да го пазят ВИДЕО