В края на ноември миналата година стана ясно, че унгарското правителство планира да похарчи близо 100 млрд. форинта (340 млн. долара) за подготовка, снаряжение и издръжка на около 3000 "гранични ловци".

Задачата на тези хора ще бъде да охраняват оградите, издигнати срещу влизането на нелегални мигранти в страната.

За тази длъжност се обучават мъже и жени на възраст от 18 до 55 години, които биват тренирани няколко месеца в условия, близки до тези за бъдещи служители на полицията. По време на обучението се биват учени как да пазят държавната граница и как да задържат групи мигранти до идването на полицейските органи.

Само преди 3 дни пък парламентът на Унгария реши с голямо мнозинство да върне мярката за системно задържане на всички влезли в страната мигранти. Тази мярка бе премахната през 2013 г. под натиска на ЕС, Върховния комисариат на ООН за бежанците и Европейския съд за правата на човека.

Новият закон, който бе приет със 138 на 6 гласа и 22 въздържали се, предвижда мигрантите да бъдат разполагани в "транзитни зони" при границите със Сърбия и Хърватия, където ще бъдат задържани в очакване на окончателно решение по молбите им за убежище. Мярката ще се прилага както за новопристигащите, така и за вече влезлите в страната бежанци, които към февруари са 586 души.

Според статистиката през 2016 г. 29 432 мигранти са подали молби за убежище в Унгария, но огромното мнозинство от тях продължават към Западна Европа.

По данни на унгарското вътрешно министерство от началото на годината в страната са пристигнали 345 мигранти.