Времето не е много добро. Хеликоптерът все още чака разрешение да излети за Тибет, но до момента няма такова. Аз все още съм в Катманду. Това заяви пред Дарик радио Мингма Шерпа, който вчера обяви, че ще се включи в спасителната операция за Боян Петров. Шерпа е първият непалец, успешnо изкачил 14-те осемхилядници без повторение, което е рекорд в световната история.
Заедно с брат си Чанг Дауа Шерпа държат рекорда и за първите братя, изкачили 14-те осемхилядници.
По думите на Минга Шерпа българското посолство вече е дало заявка до китайското правителство. "Има много възможни причини все още да няма разрешение, аз мога да се надявам само, че ще го дадат", коментира алпинистът.
"Има две системи за издирване. Една включва оглед от въздух и претърсване на района. Ако се забележат следи или тяло, се изпраща и група по земя", добави Минга Шерпа.
Че хеликоптерът не се е включил в издирването на Боян потвърди и жена му Радослава Ненова. Тя изрази надежда, че това ще стане до края на деня.
Ненова добави, че разчита най-вече на екипите по земя. При добро стечение на обстоятелствата и хубаво време днес те трябва за първи път да достигнат до лагер 2 и дори и до лагер 3 на 7200 метра височина, като има надежда, че в един от тях се намира Боян Петров.
Външният министър Екатерина Захариева също обяви по-рано днес, че хеликоптер все още не е излетял. По думите й обаче проблемът не бил в Китай, а в летателните фирми. До момента били сменени няколко от тях, но никоя нямала необходимата документация, а пилотите им съответните разрешителни.
Междувременно един от колегите на Боян Петров, Себастиано Валентини, обяви пред столичен всекидневник, че никой не е тръгвал да спасява българина. Той нарече "фалшиви новини" информациите, че спасителен екип издирва българина и че спасителите са стигнали до Лагер 1 (6700 м).
"Атмосферните условия са много лоши. Нямаме никакви новини за Боян. Ветровете са изключително бурни. Надяваме се утре времето да е по-добро", твърди Валентини, който се намира в базовия лагер под Шиша Пангма.
Ветровете вчера варирали между 35 и 55 км/ч при силен снеговалеж и температура около минус 16 градуса.
Според един от опитните американски алпинисти Алън Арнет водата и топлината са ключови за оцеляването на Боян.
"Имало е хора, които са оцелявали в подобни условия по пет и повече дни", каза той. Арнет е категоричен, че всичко зависи от това дали човек ще се предпази от хипотермия.
"Съхраняването на топлината е много важно. Не е проблем да изкара без храна, но водата и хидратацията на организма могат да бъдат сериозен проблем", каза той.
За последно Боян е бил забелязан да тръгва от Лагер 3 в атака на Шиша Пангма (8027).
"След напускане на Лагер 3 има изкачване по стръмна стена с потенциална опасност от лавини", обясни Арнет.
Той допълни, че когато тя се изкачи следва много остър гребен със спускания и изкачвания. Той отвежда до същинския връх.
"През годините много хора, които са стигнали до предната част на върха, са спрели, защото пресичането на опасния гребен може да е смъртоносно", каза Арнет. Той обясни, че лошото време, ниската видимост и бурните ветрове правят много трудно слизането от Лагер 3 до Лагер 2. Това е един от вариантите, при който Боян би могъл да намери подслон.
"Възможно е, но това си е чиста спекулация - допълни американецът. - Всичко зависи откъде точно идва. При спускане от Лагер 3 има склон с наклон 28-38 градуса. Боян е много опитен и често катери сам, затова е вероятно да е останал на мястото, където се е намирал при влошаване на времето", каза още той.