Десетки хора с увреждания от Пловдив и региона ще участват в националния протест за справедлива социална реформа, който ще се проведе  в столицата. Националнопредставените организации на хората с увреждания са против  готвените  промени в правилата за изготвяне на медицинска експертиза. Притесненията са, че  реформата в ТЕЛК ще остави стотици души без инвалидна пенсия, ще отнеме редица социални придобивки на нуждаещи се и ще изпрати на пазара на труда хора, които на практика няма къде да работят. 

Това обявиха на пресконференция представители на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към Министерски съвет, на Съюза на инвалидите в България, Съюза на слепите у нас и Националната Асоциация на сляпоглухите, както и представители на регионалните им структури в Пловдив. Според тях промените трябва да са справедливи, а не единствено да отнемат права на хората с увреждания. 

„Ние не сме против  реформата, ние искаме диалог и нов социален модел, които да прекрати корупционните практики и да осигури достъпно и качествено здравеопазване, медицинска рехабилитация и европейска политика за трудова заетост на хората с увреждания“ се казва в изпратената до всички държавни институции протестна нота. По думите на Стефан Данчев от Съюза на слепите  новите правила за освидетелстване променят рязко начина за оценяване на вида и степента на трайно намалената работоспособност, като във фокуса на експертизата остава само основното заболяване, а това ще ощети десетки хора и ще ги лиши от инвалидна пенсия. 

Според Латин Банков от Съюза на инвалидите  не е логично  втората комисия в НОИ да ще решава колко  работоспособен е всеки болен единствено по документи. Той е категоричен, че на българския пазар на труда няма осигурени работни места за хора с увреждания и ако им бъдат отнети пенсиите, те ще бъдат обречени.  Представителите на организациите на хората с увреждания вярват, че има време правителството да преразгледа необмислените и неотговарящи на европейските модели рестрикции в планирания модел на реформата. 

„Осъществяването на подобна реформа в настоящия й вид би довело до отнемане на доход от най-онеправданите с цел постигане на изкуствена заетост.  Въпреки опитите изкуствено да се внуши на обществото, че броят на хората с увреждания у нас е нереално висок, данните на Евростат показват друго – в държавите членки на ЕС техният дял е между 15 и 18 % от населението, а за България - между 7 и 8%“, пише в протестната нота на хората с увреждания.