Италия страда от множество проблеми - от изпаднала в стагнация икономика и висока безработица през задушаваща бюрокрация до идващи от Африка имигранти.

Основните съперници на парламентарните избори на 4 март имат куп идеи как да се справят с тези недостатъци, но повечето наблюдатели ги смятат за нереалистични, пише ДПА.

Блокът на Берлускони

Консерваторите, оглавявани от бившия премиер Силвио Берлускони, предлагат плосък данък. Берлускони казва, че той ще е равен на 23 процента, а крайнодесните му съюзници от Северната лига искат ставката да бъде 15 процента.

Дясната коалиция също така предизвиква смут, като обещава да изгони над 600 000 отхвърлени кандидати за убежище и да освободи фирмите, които наемат безработни младежи, от всички данъци за шест години.

Коалицията обаче е разделена по други ключови въпроси: например Северната лига иска да отмени пенсионните реформи и да не зачита правилата на ЕС за бюджетна дисциплина, а партията на Берлускони "Форца Италия" обещава да ги спазва.

Движение "Пет звезди" (ДПЗ)

Знаковата политика на протестната партия е въвеждането на субсидии за минимален доход за бедните домакинства, което би струвало близо 17 милиарда евро на година.

Нейната програма, към която бяха отправени обвинения в плагиатство, включително от Уикипедия, също така обещава отмяна на 400 "безполезни закона", увеличаване на разходите за здравеопазване и пенсии и орязване на облагите на политиците.

В областта на миграцията ДПЗ иска вземането на решения по молбите за убежище да става по-бързо, за да се ускори репатрирането на отхвърлените кандидати.

Партията освен това казва, че полицаи под прикритие би трябвало да предлагат подкупи на политици и после да арестуват тези, които приемат парите.

Демократическата партия (ДП)

Управляващата левоцентристка партия казва, че предизборната й програма е най-реалистичната, а лидерът Матео Ренци я определя като "педантичен, почти скучен списък с постижения и цели за бъдещето".

Ключовите ангажименти включват намаляване на корпоративния данък на 22 процента, по-щедри детски помощи и въвеждане на минимална заплата, чийто размер още не е определен.

ДП също така обещава шестмесечни безплатни карти за железопътен транспорт за безработните, безплатна телевизия за бедните, 10 000 допълнителни полицаи и пожарникари и данъчни облекчения за младите хора, които се изнесат от домовете на родителите си.

Ще бъдат ли изпълнени обаче обещанията?

Вестник "Стампа" изчислява, че всичко, обещано на избирателите от всички партии, ще струва 1 трилион евро.

Преподавателят по икономика в миланския университет "Бокони" Роберто Пероти е направил още изчисления за левоцентристкия ежедневник "Република".

Той казва, че предложенията на блока на Берлускони биха увеличили дефицита с до 300 милиарда евро, тези на ДПЗ - с 63 милиарда евро, а на ДП - с най-малко 56,4 милиарда евро.

Италия едва ли може да си позволи такава щедрост, при положение че съотношението на държавния й дълг към брутния вътрешен продукт, равняващо се на над 130 процента, е четвъртото по големина в света след това на Япония, Ливан и Гърция.

/БТА/