През 1960-те ФРГ разработва подробни планове за употребата на химически оръжия – въпреки действащата забрана. Това сочат документи, които са били укривани десетилетия наред. Дойче веле разказва как са изглеждали плановете на ФРГ.
Никога вече война, никога вече Аушвиц, никога вече химически оръжия, заклева се младата Федерална република Германия след ужасите от двете световни войни. Та нали през април 1915 германците първи използват отровен газ като оръжие за масово унищожение. Та нали повечето бойни отровни вещества са разработени от германци - в това число и прословутият газ "Циклон Б", който нацисткият режим използва в концентрационните лагери до 1945 година.
Само 16 години по-късно обаче западногерманското правителство планира да наруши това табу. През 1961 година на тайни заседания на НАТО ФРГ инициира дебат за използването на химически оръжия за сплашване или отмъщение. Западна Германия настоява не само САЩ, а и други страни да могат да разполагат с този вид оръжия.
"Ние не можем да се откажем от тези средства", заявява навремето главният инспектор на Бундесвера Фридрих Фьорч. По това време НАТО се опасява, че в случай на съветска атака Варшавският пакт бързо можел да прибегне до употребата на химически оръжия. Това сочат документи на Бундесвера и американското правителство, които в продължения на десетилетия са били държани под ключ. Сега те са били проучени от екип германски журналисти от NDR, WDR и "Süddeutsche Zeitung".
1963 и молбата към САЩ
От документите става ясно, че през 1963 година западногерманският министър на отбраната Кай-Уве фон Хасел тайно е помолил американското правителство за доставка на химически боеприпаси. Пентагонът първоначално е бил склонен да изпълни желанието му.
"Изненадващо американските военни навремето не са разбрали, че става дума за една изключително чувствителна тема. Те са смятали, че става въпрос за някаква си оръжейна система", казва американският военен историк Рейд Кърби.
Американското външно министерство обаче изразява сериозни резерви. "Това беше много сериозна работа, огромен политически проблем", спомня си бившият правителствен съветник и експерт по химическите оръжия Матю Мизълсън. "Това наистина беше горещ картоф и единствено президентът можеше да вземе решение", добавя той.
След продължителна дискусия през 1966 година американското правителство отказва да достави химически боеприпаси на Германия. САЩ обаче си оставят опцията да предоставят на съюзниците си химически оръжия в случай на война.
Сценарият от 1967 край Брауншвайг
Паралелно с молбата си към САЩ между 1962 и 1968 година Бундесверът прави подробни планове за евентуална употреба на химически оръжия по указание на генералния инспектор и след консултации с министъра на отбраната и някои държавни секретари. От документите, с които разполагат германските журналисти, става ясно, че германските военни са предложили да набавят 14 000 тона бойни отровни вещества от САЩ, които в краен случай да бъдат използвани срещу войските на Варшавския договор.
През 1966 година в Бавария е създадена строго секретна "Изследователска група за химическо оръжие". Година по-късно експертният екип провежда проекта "Дамоклев меч" и симулира боеве с химическо оръжие в региона на Брауншвайг. През 1968 година министърът на отбраната Герхард Шрьодер от ХДС (няма роднинска връзка с по-сетнешния федерален канцлер Шрьодер от ГСДП) решава "временно" да не се води подготовка за активно използване на химически оръжия от Бундесвера. Изследователската група обаче трябвало да продължи да се занимава с темата.
Бившият шеф на кабинета на министъра на отбраната Ханс-Георг Вик, който по-късно става шеф на германското външно разузнаване, днес нарича тогавашните планове "уместни и правилни от гледна точка на евентуалната заплаха".
Бившият генерален инспектор на Бундесвера Волфганг Алтенбург пък признава, че е "изненадан от голямата интензивност, с която са преследвани тези цели по това време". А американският военен историк Рейд Кърби определя проучването за въвеждане на химически оръжия в германския Бундесвер като "много сериозно". "Това проличава от логистичните планове на западногерманските военни. Те са обмислили всичко необходимо за обучението и организацията за въвеждане на химически оръжия в Бундесвера", казва той.
Голямото отричане днес
Федералното правителство и Бундесверът винаги са отричали, че са планирали да придобият и употребяват химическо оръжие. Те категорично отхвърлят и информациите от ГДР след 1968 година, публикувани от разследващите журналисти Гюнтер Валраф и Йорг Хаймбрехт в броеве на списание "Konkret" от 1969 и 1970 и обявени в телевизионното предаване на ARD "Monitor" през 1970 година.
Съгласно международните споразумения навремето Федерална република Германия няма право нито да използва, нито да произвежда химически оръжия. Както става ясно от откритите сега документи, германските юристи са оправдали тайните планове с това, че въоръжаването с бойни отровни вещества и ответен удар с химически оръжия е допустимо, ако врагът първи използва подобни оръжия и по този начин наруши международното право.
На запитване от страна на разследващите журналисти Федералното министерство на отбраната отговори, че не разполага с никакви информации за тогавашните планове, тъй като ставало въпрос за доста далечен период. "На германска територия днес не съществуват никакви химически оръжия. Нито германски, нито такива на съюзниците от НАТО", заявяват от министерството на отбраната.