Новата структура на общината вече отговаря на условията за работа през следващите четири години. За нас е важно в този мандат да намерим най-добрите пресечни точки между всички партии, които участват в управлението на Пловдив, без значение дали се идентифицират като опозиция, или като управляващи.

В момента в Общинския съвет няма твърда управляваща коалиция, а по-скоро широка подкрепа за конкретни политики. Добре е и за нас, и за мен тези политики да бъдат представени в реални управленски действия, които се формират с промяна на структурата на администрацията.

Неслучайно структурата е приета с 39 гласа. Това означава, че тя се припознава от общинските съветници и това е позитивно начало за работа през следващите четири години. Увеличаването на броя на заместник-кметовете също не е случайно и вече няколкократно съм коментирал нуждата от това. Основната причина е новите отговорности. Отделяме сектор култура и туризъм в отделна позиция, която ще бъде силно фокусирана в подготовката и провеждането на мероприятията, свързани с Европейската столица на културата през 2019 г. и годините след това. Цялата работа на общината ще бъде свързана с този проект и тези отговорности ще бъдат ясно разписани в допълнителните нормативни документи.  

Ресорите обществен ред и транспорт също се разделят между двама зам.-кметове с оглед на новата обстановка. Зам.-кмет по транспорт ще отговаря за общинските предприятие „Организация и контрол на транспорта” и „Паркиране и репатриране”.  Всеки ден коментираме трафика и според мен тези дейности са едни от най-важните, особено след влизането на електронната система за управление на градския транспорт.

Новата структура влиза в сила от 1 януари и има повече от 20 дни, за да обсъдим кадровите въпроси. Общият ръст на персонала в общинската администрация е 16 щата. В това число са и служителите от общинското предприятие „Европейски политики”, което закриваме. Това решение е свързано с промяна на философията на оперативна програма „Регионално развитие”. Община Пловдив става управляващ орган, затова в администрацията създаваме две звена - за управление на проекти и управляващ орган на тези проекти. Предприятието беше полезно, но за предходния програмен период.  

В районните администрации увеличаваме броя на заместник-кметовете, което пак кореспондира за въвличане на повече хора в управлението. Имаме нужда от един мандат, в който повече специалисти да споделят отговорностите за настоящото и бъдещето на града. Няма да подхождаме механично и ще избираме най-подходящите кандидатури, които могат да се впишат в управленските екипи. Не делим районните кметове, работим с всички. Във вторник на оперативките при мен присъстват и шестимата районни кметове. С тях обсъждаме всички въпроси, които касаят районите, и се надявам, че тази диалогичност ще се запази до края на мандата, защото от политически битка Пловдив няма полза.