С разширяването на пазара книжарите се изхитрили и започнали да побългаряват вносната стока - просто слагали под картинката надпис „Честито Рождество Христово”. Родното производство се появило след 1910 г., а през 30-те години на миналия век почти изместило картинките, внасяни от чужбина.
Надписите обикновено били банални - пожелание за весело прекарване на светлите празници, здраве, успех, сбъдване на всички желания.
Едно от редките изключения е поетичен изблик през 1912 г., при който пловдивчанин се оплаква, че го наказват с ядене на убити зайци. Какво да прави горкият, подчинил се на съдбата - сложил заека в тенджерата, задушил го с вино и "дранголии", подправки. Станало чудо на чудесата! „Бях принуден едно шише Садовско от 1904 г. да изтабаня след яденето...", жалва се пловдивчанинът.
Всъщност по-важна е картината на картичката, която е същинското пожелание. За девойката това е нежно прегърнатата семейна двойка при пищно украсената елха. В друг кадър съпругата радостно разглежда коледния подарък току под гирляндите на елхата, докато съпругът, с ръка на сърцето, обяснява колко много я обича.
За младото семейство, което иска потомство, на картичката трябва да са изобразени деца - хубави като куклички. За ергените е изобразена крехка девойка. Все идилични картини, които разнежвали сърцата.
За по-старите били предназначени сцените, които напомнят за появата на Младенеца и символите на Святата нощ. За почитателите на добрата трапеза също имало подходящо послание. Не са подминати и надеждите за много и хубави подаръци: за децата - купища играчки, за жените - скъпи бижута. Коледарите, родната украса на празника, също се появяват върху пощенските картички.
Немският шопар с венец, нашият - на пържоли
На пръв поглед, съвсем не на място се показва ухилената зурла на добре охранено прасе - обичай, възприет от немците с пожеланието за здраве и обилна реколта. Но докато при немците 150-килограмовият шопар наднича сред венец от рози или държи в уста крехка детелина, в българския вариант прасето ужасено бяга пред джелатина си, който го е погнал с ножа.
Сиреч нашенецът, като реалист, откровено набляга на пържолата, предвидена за основна украса на трапезата.
Идилична картичка от 20-те години на миналия век
Немските прасенца са усмихнати и щастливи преди празника
Една от най-търсените коледни картички преди 100 години
За ергените е изобразена крехка девойка
Побългарена коледна картичка като пожелание за весели и запомнящи се празници
Българските прасета се опитват да избягат от съдбата си
Съпругата радостно разглежда коледния подарък току под гирляндите на елхата
Пред елхата Пожелание за Бъдни вечер