Комисията по защита на дискриминацията отново вдигна обществеността на крака – този път с анализите си в учебните съдържания за Васил Левски и Иван Вазов.
12-те експерти сътворили гениалната мисъл, че на учениците трябва да бъде добре обяснено в уроците по история, че Апостола е един обикновен нарушител на територията на империята, а при залавянето на Васил Левски османската полиция просто си изпълнявала задълженията. В анализа е посочено как да бъде заменена думата “турчин” с друга – “османлия”. Как да редактираме фразата – „да гледа турчин, че бесней над бащино ми огнище”, питат риторично от издателство „Просвета” експертите.
Освен образа на турчина, който коли и беси, на мушката на комисията са попаднали и още няколко смятани за дискриминационни стереотипа – особено сексизма и клишето „мома за женене”, срещащо се що-годе в творчеството на всеки от следосвобожденските автори.
В доклада на Комисията влизат още редица примери за „дискриминация” – както от творчеството на Ботев, така и на Вазов, на Алеко Константинов. Вазов е обявен като труден за редактиране, а при цитат от „Една българка” експертите коментират: „Турците са представени като убийци. Цитатът, оставен без необходимия коментар, води пряко към създаване на крайни стереотипи.”
От докладите на комисията се разбира, че индианецът не трябва да се изобразява на кон с пера и томахавка в ръка, защото така е изглеждал през далечната 1842 г., а сега не е така, защото живеел в резерват. Същото се отнасяло и за аборигените в Австралия.
Проучването е възложено от Комисията по защита на дискриминацията през 2011 година с цел да анализира съдържанието на учебниците. То е реализирано от Дружеството на психолозите в България и група независими експерти по европейски проект “Равенството – Път към прогрес”. Комисията е подбрала интересни примери от българските учебници и е съставила аналитични констативни доклади на база стереотипи и предразсъдъци в учебниците и учебните помагала за учители от предучилищно и основно образование. Те са достъпни на сайта на комисията, където са и резултатите от анкетното проучване на учители от подготвително и основно образование, и от провеждане на фокус групи с ученици.
Националното представително изследване „Стереотипи и предразсъдъци в учебници, учебни помагала и образователни програми и планове в подготвителното и основното образование” беше проведено сред 980 учители от подготвителната и основната образователна степени и 132 деца от подготвителната и основната образователни степени. Вижте цялото решение на комисията ТУК.
Прочетете още
- 17:00 Арестуваха кмета на Бойчиновци! По пътя за София му е станало лошо СНИМКИ
- 16:00 BMW се намърда пред гараж в Асеновград, заслужава ли да му спукат гумите?
- 18:13 Тръмп нарече ракетните удари срещу Русия „подстрекаване към война"
- 18:59 Отдъхнете си! Пускат движението през „Солунска” и „Хаджи Димитър” в Пловдив