Корупцията като изкуство и подкупът като начин на живот - възможно е. И то е на една река разстояние. Мартина Ганчева и операторът Тодор Тодоров ни отвеждат в румънския Музей на корупцията.
Проектът е дело на дигитална агенция, базирана в Букурещ. Вдъхновението идва от напълно реални случаи в държавата. Като например този с бившия румънски депутат Флорин Попеску, който примамил избиратели с печени пилета – 60 тона на стойност 108 000 евро и си спечелил прозвището "пилешкия барон".
Или бившия финансов министър Дариус Вълков, който използвал прикритието на гробищнен парк, за да получава подкупите.
Но кой е най-куриозният случай?
"Всичките са невероятни. Интересно е разнообразието от подкупи. От милиони евро до минерална вода. Някои са забавни – две крави, три яйца", разказва пред Bulgaria ON AIR Дениса Армашу от Музея на корупцията.
Преди време пък в северната ни съседка нашумява и случаят на бившият министър на земеделието Дечебал Траян Ремеш, който взел кълцаница и палинка (ракия - бел.ред.) като подкуп.
Авторите на идеята разглеждат всички форми на престъпното деяние. Но какво ги е вдъхновило?
"Фактът, че ежедневно по новините виждаме нови и нови обвинения. Изчетохме много страници и досиета. Решихме, че е добре да има Музей на корупцията, за да не се забравят всички тези неща. В определен момент всичко се забравя, но бъдещите поколения трябва да знаят", споделят хората, които стоят зад музея на корупцията.
"В реалния живот рядко има щастлива развръзка, възмездие. Щастлив край е щетата да бъде покрита или ние като общество да се променим. Да свикнем да не даваме подкупи, да не искаме подкупи. Защото за повечето хора това е станало начин на живот. И битува мнението, че такива хора са недосегаеми", смята Дениса Армашу.
Румънският музей на корупцията не е първата подобна идея в света. Подобен има в Парагвай. В Олбани, столицата на щата Ню Йорк, предстои да отвори врати истински музей, който вече ще може да бъде посещаван и физически. А в Украйна наричат по този начин резиденция на бившия украински президент Виктор Янукович, който напусна страната през февруари 2014 година.
У нас или няма корупция, или явно сме твърде далеч от времето, в което бихме могли да я изпратим в музея