Вината трябва да се установява само на едно място. В Нови Искър обществото не разбра нищо. Сега то довършва тази картина с мотивите – лошият и добрият, но в случая мотивите на доктора остават неясни. Повечето хора смятат – на този човек му е кипнало и го е направил. Така криминалният психолог Росен Йорданов коментира по Нова телевизия случая с убийството на рецидивиста Жоро Плъха от ренгенолога Иван Димитров. 

"Тук става дума за сблъсък на стереотипи, не на персонажи. Моят опит ме е научил на следното – нещата не са такива, каквито изглеждат в началото и медийно. Щом даден човек е от етническа прослойка, то той е виновен, а щом другият е от друга прослойка – той е невинен.

Медийните отдели на прокуратурата трябва да се занимава с нейния имидж, а не с имиджа на прокурорите. Няма да коментирам конкретиката, тук се поставя векторът на сериозния проблем на липса на правораздаване. Този случай показа на обществото, че понякога стереотипът се повтаря, но само от части. Пълен обрат не знам дали е много точно твърдението в този случай. Важно е да разберем, че този случай трябва да покаже на хората да не прибързват с умозаключенията, защото тровят живота си", каза психологът. 

Според Йорданов, това убийство е показало, че промяна в Наказателния кодекс е наложителна - сегашният бил от 1968 година. 

"Той е създаден в една друга реалност. Щом е влязъл в имота да може да реагира. Имотът е неприкосновен по Конституция. Частен имот се нарича и нивата. Българските институции да престанат да работят като бюрократични общества. Необходимо е те да дават отговори. Те са длъжни да обясняват на хората адекватно и точно", коментира още Йорданов.

"В ситуации на стрес човек не знае как да реагира. Половината от хората реагират адекватно - около 30-35% реагират да спасят само себе си, останалите 15% - агресивно. В този казус се не мога да участвам, защото нямам наблюдение. Със сигурност обаче ще реагирам агресивно. Нямам оръжие, но ще реагирам агресивно", призна си Йорданов запитан как би реагирал, ако той се постави на мястото на д-р Димитров.

"Крадците са няколко типа. Те не са от най-агресивната група. Те са хора, които са насочили вниманието си към вещите, не към хората.  Грабежлиите и убийцете – да, те са агресивни. Крадецът по принцип не е сред агресивната група престъпници. И той е човек, и той има самоконтрол. При всички положения носят някакъв вид оръжие, но не си спомням крадец на ходи с „Глог”", даде експертно мнение за профила на крадците Йорданов.

"Всичко зависи от внимателните действия на прокуратурата, виждам желание да се установяват факти. Единственото, което им куцаше, беше мотивацията", завърши той.