През 2017 чакаме изключително интересни референдуми в Европа, които синтезират отношенията на силна омраза и силна любов между представителната и пряката демокрация, между елити и граждани. Това коментира проф. Анна Кръстева, преподавател в НБУ, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
По думите й Турция е типичен пример за тенденцията, че дори когато политиците имат възможност сами да вземат своите решения, те прибягват до референдум.
"От една страна дори мегалидери като Ердоган имат нужда от засилване на легитимността си чрез пряко народно участие. От другата страна стоят мегагражданите, които се възползват с пълна сила от властта, която им дава референсумът", посочи Кръстева, допълвайки, че грешката на италианския премиер Матео Ренци е била, че е оставил вотът за конституционна реформа да бъде силно персонализиран.
Тя коментира и политическата ситуация в България.
"Много хора повярваха, че като се каже мажоритарна система, те избират хора, които са лично отговорни на гражданите. Тези личности се посочват от партии експлицитно или имплицитно. Ако се приеме тази система в сегашния си вид, тя облагодeтелства големите партии".
Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Прочетете още
- 17:00 Арестуваха кмета на Бойчиновци! По пътя за София му е станало лошо СНИМКИ
- 16:00 BMW се намърда пред гараж в Асеновград, заслужава ли да му спукат гумите?
- 18:13 Тръмп нарече ракетните удари срещу Русия „подстрекаване към война"
- 18:59 Отдъхнете си! Пускат движението през „Солунска” и „Хаджи Димитър” в Пловдив