Американският печат днес е пълен с предположения какво следва да се очаква с настъпващата от утре ера на Доналд Тръмп като президент на САЩ.

В интервю за "Вашингтон пост" новият президент отива и по-далече, като разкрива лозунга, с който ще се бори за преизбиране след 4 години. Той е естествено продължение на сегашния, с който спечели изборите през ноември. Така на мястото на "Да направим Америка отново велика", логично идва "Да съхраним величието на Америка!". Той дори е поръчал на своите адвокати да патентоват тази фраза, и то в два варианта - със и без удивителен знак накрая.

В интервюто Тръмп изразява увереност, че първият му 4-годишен мандат е достатъчен да изпълни обещаното в сегашния лозунг. "Никога не бях и помислял да ви разкрия бъдещия си лозунг 4 г. предварително, но съм толкова уверен, че ние наистина ще бъдем (велики). Само по тази причина ви го разкривам", казва той.

Тръмп разкрива също, че сам е измислил лозунга на предизборната си кампания миналата година, станал толкова популярен, и го е патентовал още през 2015 г.

"Вашингтон пост" продължава серията си от анализи за външнополитическите предизвикателства, пред които новият президент ще бъде изправен. Един от тях е посветен на бъдещите отношения с европейските съюзници. Авторите отбелязват, че т.нар. трансатлантическа връзка, определяла тези отношения вече 70 години, е поставена на карта заради вижданията на Тръмп за новия световен ред, и европейските лидери трудно прикриват опасенията си.

"Те може да хранят дълбоко презрение към новоизбрания президент и много от тях дори не се и опитват да прикрият това. Но макар и през зъби, те продължават да твърдят, че тези връзки, на които се крепи (световният ред) след Втората световна война, ще устоят - макар и без много топлина, дори и чрез такава форма на трансатлантическите отношения, която Тръмп може да преглътне".

Вестникът обаче признава, че тази теория ще бъде подложена на трудно изпитание, когато позициите, изразени от Тръмп в прословутите му кратки писания в Тwitter и серията от интервюта, се превърнат в конкретни политически действия.

"След десетилетия на трансатлантически отношения, базирани на комбинация от споделени интереси и ценности, Европа сега се опитва да се настрои за реалност, при която ще остане само едното от двете", пише "Вашингтон пост".

"Проблемите ще възникнат там, където интересите и ценностите се пресичат. Сърцевината на нашите ценности - това са отворените, демократични общества и отворените пазари. Ако Америка се отметне от тях, нещата стават много фундаментални", предупреждава пред вестника британският експерт Робин Ниблет.

Привържениците на Тръмп несъмнено ще кажат, че той е изцяло предан на демокрацията и капитализма. Но много европейци виждат в неговите туитове и нервни речи фундаментална преоценка на ценностите, предопределящи либералния международен ред. Според анализатори и бивши европейски политици от висок ранг има няколко конфликтни точки, в които биха се сблъскали американските и европейските виждания при управлението на Тръмп. Това са Русия, Иран, Израел и Палестина, климатичните промени, укрепването на демокрацията и глобалната търговия. При това според европейските лидери разривът не се изразява само в политически различия, отбелязва всекидневникът.

"Навлизаме в непозната територия, на която европейците ще трябва да търсят баланс между запазващите интензивността си трансатлантически отношения, дълбоките фундаментални несъгласия по ценностите и интерпретацията на самото разбиране за демокрация", казва Стефано Стефанини, бивш високопоставен италиански дипломат, посланик на своята страна в НАТО допреди няколко години.

При това, отбелязва "Вашингтон пост", тази внезапна непредвидимост на най-важния глобален партньор на Европа идва в момент на дълбока криза на идентичността на континента, който сам изпитва същите шокове от популизма, довел Тръмп на власт.

"Никога не е имало американски президент, който да не подкрепя европейската интеграция. Тръмп е първият. Това е трагедия за Европа", казва цитираният Стефанини.

Въпреки вътрешните европейски разделения и слабости, лидерите на ЕС могат да останат без друг избор, освен да се дистанцират от Тръмп, ако той удържи на обещанията си, смятани за противоположни на европейските ценности.

Отбелязвайки разликата в подходите към Русия и по-конкретно към президента Путин, "Вашингтон пост" отбелязва, че голяма част от Европа би приветствала намаляването на напрежението между Москва и Запада. Но критични в случая ще бъдат детайлите как ще се стигне до това. "За европейците е важно то да не изглежда като клякане пред Русия и една руско-американска сделка да не стане през главите на европейците", казва пред вестника бивш британски дипломат.

Ако Европа иска да се противопостави ефективно на Тръмп обаче, тя трябва да остане единна. А далеч не е ясно дали това е възможно, подчертават авторите на вашингтонския всекидневник.

/БТА/