"Цифровите технологии промениха дълбоко начина, по който гражданите достигат до информация. Интернет дава чудесна възможност за разгръщането на свободата на изразяване и за медийното разнообразие.
Това създава и предизвикателства в областта на политиката, обществото и сигурността, отбеляза Мария Габриел след днешното първо заседание на експертната група на Европейската комисия, която предстои да предложи решение на проблема с фалшивите новини.
Еврокомисарят по цифровизацията Мария Габриел подчерта, че фалшивите новини не са новост, нито незаконни, но се разпространяват бързо и пораждат заплаха за образа на медиите и за нашите демократични ценности.
"Целта ни е да предложим механизъм за установяване на фалшивите новини и пресичането на тяхното разпространение. Никой няма намерение да кара хората да вярват или да не вярват на дадена информация. Ако в ЕС не предприемем никакви действия, положението може да се влоши" - добави Габриел.
Експертната група се очаква да предложи напролет стратегия за борба с разпространението онлайн на невярна информация, както и определение за това що е то "фалшива новина". Желание да се включат са заявили над 300 души, а 40 са били одобрени.
Комисията уточнява, че при избора на участниците са били взети предвид равномерното разпределение между журналисти, академични среди, нови и обичайни медии, географско и полово разпределение, участие на граждански организации.
Прочетете още
- 16:15 Жител за улица, характерна за палеолита: Иска ни се да отговаря на еволюционния напредък
- 17:00 "Одринското езеро" - новата пловдивска атракция в Кючука
- 20:00 След 1460 дни: ремонтираха тавана на подлеза на Централна гара в София СНИМКИ
- 15:00 Издирването продължава: Счупен е кракът на детето, блъснато от шофьор в София