Инспектори на Автомобилна администрация и Икономическа полиция установяват средно по 4 случая дневно на нерегламентиран превоз на пътници само на Летище София. При проверките са открити "помпи" за увеличаване на сметките. Нередовните таксита предлагат и транспорт до зимните курорти. Летище София - все още една от най-доходоносните дестинации за т.нар. "копърки", предава БНТ. За тях няма ред, няма нормална тарифа, как си награбят някой, после си го отработват. Набелязването на жертвите обикновено започва още от зоната пристигащи.
Шофьорите най-често чакат полети от Западна Европа, носейки табелка такси. Предварително подготвят фрази на няколко езика. Тече едно договаряне на въпросната сума, след като сумата е конкретизирана се качват в лекия автомобил и отиват за конкретната дестинация, твърди Росен Игнатов от Икономическа полиция ГД ,,Национална полиция". Проверките на Икономическа полиция показват, че такситата менте излизат в най-добрия случай двойно по-скъпо. На територията на град София до момента това, което се установи в рамките на 20-30 лв. за курортите като Банско 80 евро или 160 лв., според Росен Игнатов. От началото на годината инспекторите на Автомобилна администрация са съставили 150 акта само на Летище София. В девет коли са открити устройства за манипулиране на данните на таксиметровите апарати. Инспекторите съветват ако станем жертва на измама, да пазим касовата бележка. По този касов бон ние може да проверим много неща и съответно водача можем да го санкционираме, твърди Красимир Сребров, директор на ИА ,,Автомобилна администрация".
От Автомобилна администрация предвиждат затягане на контрола върха касовите апарати. Ще променим и ще включим към НАП всички касови апарати на таксиметровите автомобили за контрол. Тогава ще можем да ограничим страшно много документи, които в момента ги изискваме към водачите на таксиметрови автомобили, каза още Красимир Сребров. При проверките инспекторите са установили още, че някои водачи са шофирали без удостоверение за психологическа годност и непопълнени пътни книжки. Нарушения са открити и при ползването на задължителната седмична почивка. До момента са направени общо 830 специализирани проверки.