След шест месеца на политическо жонглиране и балансиране върху опънато въже британският премиер Тереза Мей приключва годината със споразумение за Brexit - добре дошла кратка почивка преди по-нататъшните битки.

Решението на европейските лидери да одобрят в петък започването на нова фаза на преговорите с Обединеното кралство, включително за бъдещите търговски отношения, бе от съществено значение за Тереза Мей, за да може да остане начело на правителството, пише Франс прес.

Откакто на предсрочните парламентарни избори през юни миналата година тя загуби абсолютното си мнозинство в парламента, авторитетът й бе разклатен. Но споразумението, постигнато в Брюксел - "важна стъпка по пътя към Brexit", както се изразя тя - беше най-сетне приветствано от цялата й партия, в която иначе заради развода с ЕС цари разкол между поддръжници на идеята за радикално откъсване от блока и тези, които искат плавно излизане.

Въпреки това разделение и оставката през ноември на двама членове на правителството, замесени в скандали, премиерът демонстрира твърдост и успя да запази популярността си.

Според проучване на института "ЮГав", публикувано тази седмица от в. "Таймс", консерваторите са с един процентен пункт пред опозиционната Лейбъристка партия - с 42 на сто благоприятни оценки.

Тереза Мей дори успя да убеди малката съюзничка на правителството, северноирландската Демократична юнионистка партия, да подкрепи споразумението. Разтревожена от разпоредбите за статута на ирландската граница, партията се противопостави на първата версия на текста в началото на декември.

Трънливи въпроси

Но поражението в сряда при гласуването в парламента на поправка, свързана с Brexit-а, напомни на Тереза Мей колко е ограничено полето й за маневриране: единадесет консервативни депутати гласуваха като опозицията и настояха парламентът да получи право да одобри с гласуване окончателните условия на развода.

Ръководителката на правителството трябва несъмнено да постигне компромис с партията си, за да избегне още едно срамно поражение тази седмица - при гласуването на текста за определяне на датата на излизането от ЕС, която е предмет на спор сред торите.

Трима депутати от Консервативната партия проправиха път за компромис в това отношение, като предложиха изменение, което запазва датата 29 март 2019 г., но позволява тя се промени, ако се наложи обсъжданията с 27-те да продължат и след този краен срок.

От друга страна, някои трънливи въпроси все още не са решени. По-специално, изпълнителната власт трябва ясно да определи бъдещите отношения с останалата част от ЕС - тема, с която трябва да се захване още тази седмица.

"Правителството все още не е определило своите изисквания и това няма да е лесно", заяви Чарлс Грант, директор на изследователския Център за европейска реформа. "Каквито и да са неговите искания, Европейският съюз ще демонстрира неотстъпчивост", каза той пред АФП и прогнозира "сериозна криза".

Но 27-те са заинтересовани от това да има политическа стабилност в Обединеното кралство и Тереза Мей досега съумя да балансира между различните течения в Консервативната си партия и очакванията на Брюксел.

"Европейските лидери признават, че този вариант е най-малкото зло - ако има смяна на министър-председателя, те нямат никаква представа кой може да наследи Мей", разсъждава Тим Бейл, преподавател по политически науки в университета "Кралица Мери" в Лондон.

Заради подхода си към излизането от ЕС, който е по-скоро прагматичен, отколкото идеалистичен, Мей е "единствената възможност в Консервативна партия, раздвоена по въпроса за Brexit", казва той.

Какви ще са бъдещите отношения?

Но колкото повече наближава съдбоносната дата 29 март 2019 г., толкова по-трудно ще й е на Мей да запази подходът си.

"Ще трябва да взимаме решения през този период и те няма да се харесат на всички", предупреждава Тим Бейл.

Тереза Мей иска да създаде "ново тясно и специално партньорство" с ЕС, с минимални пречки пред търговията.

Тези нови отношения може да наподобяват неотдавна подписаното търговско споразумение между ЕС и Канада или това с Норвегия, която е член на единния пазар, без да е част от 27-те. Какъвто и вариант да се избере, той ще предизвика гняв сред някои от торите.

Имайки предвид тази перспектива, някои депутати от опозицията не крият безпокойството си. "Обратното броене започна, а ние все още сме далеч от споразумение", предупреди Чъка Умуна, водещ член на Лейбъристката партия и противник Brexit.

/БТА/