Европейската комисия публикува серия предупреждения към бизнеса за последствията от Brexit, сред които и към производителите на минерална вода, че ще загубят лицензите си след 30 март 2019 г.

На тази дата Великобритания автоматично ще престане да бъде член на ЕС, независимо дали ще успее да се договори за правила за напускането си или не.

В указанията, издадени също до транспортните, морските и авиопревозвачите, както и до производителите на лекарства, се казва, че те няма да могат да продължат работа по досегашния ред и ще трябва да кандидатстват за достъп до европейския пазар.

Иронично проблемът засяга и производителите на минерална вода, тъй като за продажбата й в ЕС се изисква тя да бъде лицензирана от Брюксел. Според евродирективата за минелните води, само извори, намиращи се на територията на ЕС, могат да се продават в Съюза, а тези от трети страни, трябва да бъдат разрешени за продажба от поне една еврочленка. Така, ако искат да продават вода от Канада или друга неевропейска държава в ЕС, британските компании трябва да си осигурят лиценз от някоя от държавите, останали в Съюза.

В инструкцията британските производители и вносители се предупреждават да вземат мерки да си осигурят нужните разрешителни преди полунощ на 30 март 2019 г.

През декември главният преговарящ на ЕС за Brexit Мишел Барние заяви, че е малко вероятно Великобритания да получи изключителни права за достъп до европейския пазар и че тя ще бъде третирана като всяка друга неевропейска държава, след като в писмото си за напускането обявава, че ще се оттегли от общия пазар и от митническия съюз.

Вълната от инструции от Еврокомисията до бизнеса предизвика недоволството на главния преговарящ на Лондон Дейвид Дейвис. Писмото му до премиера Тереза Мей беше публикувано в понеделник във “Файненшъл таймс”. В него Дейвис настоява Великобритания да реагира на “възможни нарушения на правата й като член на ЕС” и предупреждава, че се увеличават инстанциите, които отсега третират Кралството като външно на ЕС, “в ущърб на британските интереси”.

Според Дейвис “ЕС е предприел мерки, които поставят в риск от прекъсване на редица споразумения или договори при непостигане на споразумение и или ще накарат британски компании да се преместят в друга европейска членка”.

Той се възмущава, че издадените от Еврокомисията указания към бизнеса не предвиждат алтернативи, които биха могли да се прилагат по време на преходния период или в бъдещите отношения между Брюксел и Лондон.

Европейската комисия предложи в отговор на искането на Великобритания преходен период до 31 декември 2020 г, условията по който тепърва ще се договарят.

Дейвид призовава работата да не се оставя така и Лондон да натиска по-активно евроинституциите за правата си, да засили лобирането и да търси подкрепа от бизнеса.

“Ние сме изненадани, че Великобритания е изненадана, че се подготвяме за сценарий, огласен от британското правителство. Премиерът Мей обяви, че липса на сделка за Великобритания е по-добре от лоша сделка. Вземаме тези думи на сериозно и затова е естествено също да се подготвяме за всякакви възможности”, заяви говорител на председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.

В понеделник Мей назначи зам-държавен секретар в отдела за напускането на ЕС, която да отговаря за сценария “липса на сделка”. Еврокомисията отговори, че Барние има мандат за всички сценарии и не е необходимо да назначават друг човек.

Самият Юнкер призова да не се вярва на онези, които твърдят че Brexit няма да се случи или че британците ще осъзнаят, че са сбъркали.

В изказване вчера Мишел Барние очерта като възможни бъдещи области на сътрудничество между ЕС и Великобритания след напускането  сигурността, отбраната, външната политика, правосъдието и вътрешните работи, както и “някои икономически сектори като авиацията и рибарството”.