Нито ден не минава без статия за "Отмъщението на Путин", "Тайните източници на порока на Путин" или "10 причини, защо Владимир Путин е ужасно човешко същество", пише британският в. "Гардиън" в обширен материал, който изследва някои от най-разпространените митове за руския президент.
 
"Никога в историята не е имало повече хора с по-малко познание и с повече възмущение и с мнение за руския президент", добавя вестникът, който си го обяснява не само с руската инвазия в Крим, а най-вече с обвиненията за намеса на Русия в избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
 
Вестникът разглежда 7 мита за Путин, като твърди, че нито един от тях не е нито изцяло верен, нито изцяло погрешен, но "заедно ни казват колкото за Путин, толкова и за нас самите".
 
Първата теория е, че Путин е гений
 
Той измъкна Крим от украинците почти без изстрел и в замяна получи само мижави санкции. Намеси се от името на Асад в Сирия и обърна хода на войната. Имаше ключова роля в разбиването на проевропейския консенсус, финансирайки евроскептичната десница и понякога евроскептичната левица, явно целейки да разруши следвоенния световен ред и да го замени с поредица от двустранни връзки, в които Русия, би могла да е по-силният партньор. Намеси се в американските избори и успя да вкара своя човек в Белия дом. В замяна неколцина дипломати бяха изгонени – нищожна цена за евентуалния край на американските санкции  и признаването на Крим за част от Руската федерация.
 
"Гардиън" не пропуска и вътрешните успехи на Путин, в частност запушването устата на опозицията, елиминирането на съперниците си.
 
В същото време вестникът твърди, че победите на Путин не са безспорни. Дали международната изолация и враждебността на украинците си струваха цената Путин да получи Ялта, където руснаците вече не ходят или пък дали победите му в Сирия не го оставят само в компанията на мюсюлманите сунити, пита се авторът Кийт Гесен. Тръмп не се оказа такъв "послушко", какъвто изглеждаше. Не е сигурно и постигането на главната му цел – разделянето на ЕС. "Телеграф" прогнозира, че ако Путин успее да сложи начело на Германия свой човек, той може да започне война срещу него.
 
Теория 2: Путин е никой
 
Вестникът изследва начинът, по който Путин наследи Елцин и коментира, че той има невзрачен вид и произход, оредяващо теме и не се е отличава с особени качества. Според статията обаче, част от чара на Путин е именно, че той не изпъква. Особено в началото, когато подчертава, че е обикновен човек, преодоляващ изпитания, включително финансови през 90-те. Една от първите му победи като президент е срещу чеченските олигарси и тя му носи популярност. Арестът на най-богатия човек в Русия Михаил Ходорковски през 2003 г е повратен момент за Путин, който го укрепи на върха. Путин надживя във властта 4-ма американски президенти, двама френски и нае на работа бившия германски канцлер. Путин оцелелява, пише Гасен.
 
Теория 3: Путин е прекарал инфаркт

 
Тази теория се основава на заключенията на американската изследователка Бренда Конърс, според която начинът, по който се движи Путин, сочи за вродени неврологични проблеми, които ограничават движенията на дясната страна на тялото му.
 
Теория 4: Путин е агент на КГБ
 
Няма съмнение, че КГБ е формирало до голяма степен професионално Путин, който е бил част от службата от 1974 до 1991 г. Напълно е допустимо, че той не е прекъснал контактите си бившите си колеги и след това, включително назначавайки мнозина от тях по върховете на правителството.
 
КГБ е винаги било част от разбирането за Путин. Когато е бил любезен към някого, това се е тълкувало, че така е бил обучен, за да манипулира. Когато е бил зъл – например, запознавайки Ангела Меркел, която се бои от кучета, с лабрадора си – че е част от маниера на КГБ да печели психологическо превъзходство.
 
Такова разбиране е опростенческо, спори авторът на статията, защото мнозина политици са манипулативни и управляват като разделят хората, и без да са минали през школата на КГБ. Мнозина бивши агенти на организацията останаха във ФСБ и продължиха да се борят с организираната престъпност, други преминаха в частния сектор наемни убийци. Едни се биха смело в Чечения, други извършиха там военни престъпления.
 
Теория 5: Путин е убиец
 
Авторът припомня отравянето на бившия КГБ агент Александър Литвиненко и убийството на журналистката Анна Политковская, заедно със съмненията, че зад тяхната смърт стои именно Путин. Отбелязват жестоките войни, водени в Чечения, Грузия и Украйна. Не е пропусната и репликата на Тръмп, когато го питат дали смята, че Путин е убиец на свои опоненти: "Има много убийци. Ние имаме много убийци. Какво мислите, да не би нашата страна да е толкова невинна".
 
"Гардиън" пише, че има много слухове, че Путин стои зад убийствата на Политковская и на Борис Немцов, но малко от тях се поддържат от хора, които знаят за какво става дума. По-скоро, тези убийства се свързват с чеченския лидер Рамзан Кадиров, казва Гесен, според когото много улики водят към него.
 
Теория 6: Путин клептократът

 
До 2009 г. обвиненията на опонентите на Путин са свързани основно с нарушаване на човешките права. Той е цензорът на медиите, касапинът на Чечения, убиецът на Литвиненко, завоевателят на Грузия. След това, благодарение на Алексей Навални, акцентът се измества към нещо по-просто и управляемо – че той е крадец. Мнозина от старите му приятели станаха милиардери и ако всички те не са бизнес гении, значи добре са си подбрали с кого да другаруват. Това, че напоследък, чуваме по-малко за клептокрацията на Путин, е вероятно, защото международните санкции срещу неговия кръг, не промениха поведението на Путин на световната сцена. Няма съмнение, че той не харесва санкциите, а приятелите му са недоволни, че не могат да пътуват до любимите си места в Испания, но факт е че и след тях Путин продължи да не спазва Минските договорености и продължи интервенцията си в гражданската война в Сирия.
 
Теория 7: Путин е кръстен Владимир
 
Това е единственият мит за Путин, който е изцяло верен, казва Гесен. Неотдавнашна публикация в американското списание "Венити Феър" предупреждава, че краят на комунизма не означава, че Русия се е отказала от най-важната си мисия – да дестабилизира Европа. Не случайно Путин носи името на Ленин. Но ако това не е случайно, то може би е, защото Владимир е едно от най-често срещаните имена в Русия. Каквато и да е причината, не може да се отрече, е че Ленин и Путин имат общо първо име, пише "Гардиън".