Първият президент на САЩ Ейбрахам Линкълн се заклева на 30 април 1789 г., като в продължение на век и половина инагурацията е на 4 март. След 12-ата поправка на Конституцията от 1937 г. датата е закована на 20 януари. Ако този ден се пада в неделя, тогава президентът се заклева в тесен кръг, а тържествената инагурация се провежда на следващия ден, предава bTV.

Поради тази причина се е случвало трима президенти да се заклеват по два пъти – Дуайт Айзенхауер, Роналд Рейгън и Барак Обама, като на Обама му се събират общо четири пъти да полага клетва за двата си мандата.
 

Дългогодишната американска история помни и няколко куриозни случая с полагането на президентската клетва.

Досегашният президент на САЩ Барак Обама е единственият, който заради грешка при произнасянето на клетвата я повтаря на другия ден.

На тържествената церемония в утрото на 20 януари 2009 г. пред Капитолия първият цветнокож държавен глава е пренапрегнат – той трябва да повтаря клетвата фраза по фраза след председателя на Върховния съд Джон Робъртс, но започва още преди Робърт да е довършил първото изречение.

Самият Робъртс няма пред себе си написан текст и бърка един предлог по време на клетвата, а Обама се запъва и не успява да повтори вярно фразата. Робъртс също се обърква, но все пак довършва клетвата.

Поради тази причина ден по-късно Обама отново се заклева, този път в Овалния кабинет и произнася текста правилно, както е в Конституцията.


Снимка: БГНЕС

При встъпването във втория мандат на Роналд Рейгън през 1985 г. се налага ново изключение. Понеделникът на 21 януари е толкова мразовит, че тържествената церемония е преместена вътре в Капитолия, а традиционният военен парад е отменен.

Когато президентът Джон Кенеди е застрелян на 22 ноември 1963 г., наследилият го на поста Линдън Джонсън полага клетва на борда на президентския самолет „Еър Форс Уан” още същия ден, само два часа и осем минути след убийството.