Високопоставеният сръбски представител Марко Джурич бе арестуван от специалните части на косовската полиция вчера, след като влязъл незаконно в Косово.

Президентът на Косово Хашим Тачи каза, че полицията е придружила Джурич, който е главен преговарящ на Сърбия в разговорите с Косово, провеждани с посредничеството на ЕС, до граничния пункт между Косово и Сърбия.

Тачи призова за спокойствие и каза, че "този случай не трябва да нарушава комуникацията между Косово и Сърбия, усилията за нормализация, добрите междусъседски връзки и помирението между Косово и Сърбия".

Лекар от северната част на Косово каза, че 32 души са били ранени, петима от тях - сериозно, по време на вчерашните сблъсъци с косовската полиция, избухнали по време на задържането на висшия сръбски представител Марко Джурич, съобщи Асошиейтед прес. Според доктор Милан Йованович пострадалите са получили медицинска помощ в болница в разделения град Косовска Митровица и не са оставени на лечение.

Сръбският президент Александър Вучич каза, че Джурич е бил бит по време на ареста си и ще бъде прегледан в сръбска болница.

Косовските власти казаха, че Джурич, влязъл без тяхно разрешение в Косово, е бил освободен и изгонен от страната, пише БТА.

Служители казаха, че полицията в Косово е използвала зашеметяващи гранати и сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращи в Косовска Митровица и да арестува Джурич.

Междувременно посланикът на Русия в Белград Александър Чепурин изрази възмущение заради сблъсъците в Косово, след като специалните части на косовската полиция със сила влязоха в административна сграда в Косовска Митровица, където се провеждаше кръгла маса по косовския въпрос и задържа ръководителя на Канцеларията за Косово и Метохия към правителството на Сърбия Марко Джурич. „Възмутени сме от грубата провокация на Прищина. Напълно сме солидарни с Марко Джурич и със Сърбия“, заяви руският посланик като своя първа реакция след инцидента.

Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г., но Белград не признава отцепването на бившата си област и се опитва да запази влиянието си в северната част на Косово, където живее по-голямата част от косовските сърби.

Сръбските официални представители са длъжни да искат разрешение от косовските власти преди всяко посещение.