Съюзниците от НАТО се съгласиха да изпратят авиация и кораби в Турция, за да засилят въздушната отбрана на Анкара по границата й със Сирия, заяви генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг, цитиран от Ройтерс.

Посланиците при НАТО одобриха плана и сега трябва да решат какви военни средства да изпратят в Турция, каза Столтенберг, като подчерта, че това е отбранителна мярка.

Отчасти целта е да не се допускат евентуални нови сваляния на руски самолети, отбелязва Ройтерс в свой коментар.

"Постигнахме съгласие за пакет за мерки за даване на увереност на Турция с оглед на променливата обстановка в региона", каза Столтенберг, въпреки че избегна да спомене за военното участие на Русия в Сирия и въздушните й набези, съобщава БТА.

Като се има предвид, че Турция има сериозни военновъздушни сили, дипломати и военни експерти от НАТО посочват, че участието на алианса е с цел свеждане до минимум на риск от повторение на случая със свалянето от Турция на 24 ноември на руски военен самолет, който навлезе в турското въздушно пространство.

Това бе първият подобен инцидент след Студената война и най-сериозният от няколко случая на навлизания в турското въздушно пространство от началото на октомври. В резултат на инцидента отношенията между Турция и Русия преживяват най-сериозната криза в най-новата история.

Пакетът, който трябва да бъде оформен в следващите седмици, ще включва радарни самолети АУАКС и това, което Столтенберг определи като "засилено въздушно патрулиране", включващо и патрулни полети над морето, както и кораби на НАТО в Източното Средиземноморие, предоставени от Германия и Дания.

"Това ще ни даде по-добра осведоменост за ситуацията, по-голяма прозрачност, по-голяма предвидимост и това ще допринесе за стабилизиране на ситуацията в района и за успокояване на напреженията", посочи Столтенберг по повод на новия пакет.

Испания също се е съгласила да удължи мисията на своите ракетни комплекси Пейтриът, разположени по турско-сирийската границата. Германия и САЩ наскоро изтеглиха своите ракетни комплекси Пейтриът от района, припомня Ройтерс.

Дипломати от НАТО се безпокоят, че Анкара е прекалено агресивна и по-нататъшни инциденти могат да доведат до ескалация на ситуацията, след като Русия разположи модерната си система за въздушна отбрана С-400 в Сирия, която може да поразява ракети и самолети на разстояние до 400 километра. Тя допълни също бойната си авиация с изтребители Су-34.

"Ние сме обезпокоени от струпването на военна сила в района", каза Столтенберг. Той добави, че се надява, че НАТО може да повтори същия тип въздушно патрулиране като в Балтийските държави, без инциденти.