Няма победители при решаването на спора за името на Македония, смята журналистът Николай Костов в предаването "Светът е бизнес" с водещ Николай Кръстев.

"Балканите отново пишат история. Не смятам обаче, че има победители в този спор за името на Македония. Макар, че и двете страни са относително удовлетворени, що се отнася до исканията им, ако се съди по споразумението, тъй като то не е все още окончателно дооформено. Предстои то да бъде прецизирано. Има един преходен период, в който то ще трябва да се доработи", добави още той.

По думите му споразумението е прието от македонското общество по-скоро с облекчение, отколкото с въодушевление. Няма и дипломатическа победа за някоя от страните.

"Това е една взаимна победа, но по-важното е, че надделя волята. За първи път в лицето на двамата премиери Заев и Ципрас се намериха хора, които поеха този ангажимент и имаха куража да започнат преговори и да преодолеят съпротивлението, което се беше наслоило и особено настроенията сред хората на двете страни. Не бива да забравяме, че тези настроения, с подновяването на преговорния процес, бяха подстрекавани и инспирирани", добави още Костов.

Възниква въпросът обаче дали споразумението ще мине през парламентите на двете страни.

"В гръцкия парламент съществуват настроения и противопоставяне от страна на малкия коалиционен партньор в правителството на Ципрас – това е партията "Независима Гърция". Те казаха, че няма да подкрепят наименование, което съдържа думата "Македония". Мисля, че ще има известни сътресения. Те са доста непостоянни. Самият лидер Панос Каменос каза, че всеки, който гласува за това нещо ще бъде изключен от партията. Но те по-скоро са склонни да останат в коалицията", посочи журналистът.

По думите му това ще отприщи нова вълна от крайните антисистемни елементи в Гърция, които ще се опитат да предприемат реванш спрямо Ципрас за загубата на изборите през 2015 г., добави Николай Костов.

"Не е изключено Ципрас да изненада с предсрочен вот. Неговият мандат изтича догодина, но някои прогнозират, че може да се случи до края на тази година. Възможно е той да направи така, че да се възползва от дипломатическия успех и да поиска избори още септември-октомври", протнозира Костов.

Според него в случай че се появи нова управляваща сила в Гърция, шансовете тя да поиска да преразгледа договора с Македония са налице, но влияят и други фактори:

"Не бива да забравяме, че споразумението е с много обвързаности – участва европейският фактор, американският фактор. То не е само между Скопие и Атина, а е с основната воля на Вашингтон и Брюксел и на всички основни играчи, без които не можеше да се намери такова решение".

Във видеото с разговора с Николай Костов може да видите откъс от интервюто с Владимир Глигоров по темата. Вижте видеото тук!