РИОСВ – Пазарджик отхвърли реализирането на инвестиционното предложение за "Добив и преработка на волфрамсъдържащи руди от находище „Грънчарица Център”, съобщи Цветана Чочева от екоинспекцията, предава Фокус. Тя обясни, че директорът на РИОСВ е подписал решение по ОВОС, с което не одобрява осъществяването на инвестиционното предложение на фирмата-концесионер на територията на община Велинград.
„До решението се стигна след разглеждането му на Експертен екологичен съвет на 27 септември 2017 г. На заседанието 19-членният съвет при РИОСВ – Пазарджик не одобри доклада за оценка на въздействието върху околната среда, внесен от фермата с 18 гласа „против“ и 1 глад „за“.
Мотивите, с които експертите отхвърлиха заключенията в доклад по ОВОС, са няколко. В него не са отразени съществуващите водохващания за питейно-битови нужди, попадащи в рамките на заявената площадка. Не са отчетени при изготвянето на ОВОС и потенциалните въздействия върху повърхностните води и е напълно реалистично питейните води да бъдат замърсени от рудодобива.Същото се отнася и за атмосферния въздух в района на евентуална бъдеща мина.
Друг мотив за решението на експертите е, че липсват мерки за недопускане замърсяването на водоизточниците. Възложителят е отказал да преработи и допълни доклада за ОВОС, отчитайки санитарно-охранителните зони (СОЗ), включващи и голяма част от концесионните площи. Мотив е и становището на РЗИ-Пазарджик, според което дейността на мината ще доведе до сериозно отрицателно въздействие върху околната среда в района и до рискове за здравето на хората в близост до находището“, обясни Чочева.
Решението на директора на РИОСВ-Пазарджик е повлияно и от мотивираните възражения по законосъобразност на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ - Пловдив и на Национална електрическа компания, Предприятие „Язовири и каскади”, свързано с наличието на сервитути на СД „Бистрица” в концесионната площ на находище „Грънчарица Център”, за които е направено геодезическо заснемане и е изразено становище за необходимост от промяна в концесионния договор. С голяма тежест е становището на Басейнова дирекция, с което се коментира издадената заповед за учредяване на СОЗ, със съответните забрани за добивна дейност, подчерта Чочева.
„В решението са отчетени и внесените над 6000 писмени становища от граждани, обществени организации и юридически лица, които декларират принципно несъгласие (част от които с изложени мотиви по законосъобразност) и са против реализацията на това инвестиционно предложение“, каза още Цветана Чочева.