Британски геолози и специалисти по изучаването на океаните установиха, че под Антарктида е разположен голям радиоактивен източник на топлина, който досега не беше известен на науката, съобщи сайтът Лайф. С авиационен радиолокатор учените са успели да изяснят, че на дълбочина няколко километра под ледовете се намират мощен източник на топлина и цели езера с топла вода, подгряващи ледниците отвътре, предаде БТА.
По думите на Том Джордан от Британската Антарктическа експедиция процесът не представлява заплаха за големите ледници. Но студеният океан е загряван хиляди, а може би и милиони години. Този своеобразен "ядрен реактор" не оказва пряко влияние върху топенето на ледниците, но неговото продължително затоплящо въздействие може да доведе до допълнително изтъняване на ледената покривка при по-крупните ледени образувания. Така ледниците ще станат по-лесно уязвими под външно влияние.
Прочетете още
- 20:36 Зловещи разкрития за смъртта край Лъвов мост: Спор, бутане и трима в ареста СНИМКИ
- 13:41 След смъртта на ученик: гимназия в Сопот отмени връчването на дипломите
- 16:50 Тапа на „Тракия": две катастрофи и проливен дъжд блокираха движението към Пловдив СНИМКИ
- 19:00 Как се продават новите жилища? Откраднато е над 1 млрд. евро ДДС само в София и Пловдив ВИДЕО