Правите всичко възможно, за да се храните здравословно, но рекламите и красивите опаковки могат да направят избора ви на храна доста объркващ.
Оказва се, че има редица продукти, които се представят и продават като здравословни, но те далеч не са толкова полезни.
Ето няколко замаскирани храни, които съвсем не са толкова полезни, за колкото се смятат. Ще ви посъветваме и с какво да ги замените.
Купен хумус
Ако сте фен на хумуса и смятате, че хапвайки от него, си набавяте много протеини, не бъдете толкова лековерни. Имайте предвид, че купеният е богат на мазни и въглехидрати, а и е доста калоричен.
И ако се подлъгвате от информацията на етикета, тя се отнася до около 2 супени лъжици, а колко от вас изяждат толкова малко количество? Най-добрият вариант е да си го приготвите сами и да сложите всичко, което е достатъчно здравословно за вас – нахут, тахан, кисело мляко, зехтин.
Веган сирене
Само защото е веган, не означава, че е здравословно. Преработената храна си е преработена храна, независимо дали е без глутен, без ГМО или био. Не се подлъгвайте по модерните думи на опаковката.
Как учените в лабораторията пресъздават сирене само с растителни храни? Разгледайте съставките. Ще видите, че има брашно от тапиока, евтино растително масло и сол. Маслата и нишестето се обработват, за да им се създаде точната консистенция.
Здравословната замяна е да опитате да направите свое сирене, използвайки хранителна мая и ядки.
Бутилиран студен чай
Изображенията на листа от зелен и черен чай, които цъфтят върху бутилката, могат да я направят да изглежда като естествена и здравословна.
Но ако прочетете списъка със съставките на повечето марки, ще видите, че приемате много захар с всяка глътка. При около 250 калории и 60 грама захар в една бутилка, тези подсладени чайове изобщо не са добра алтернатива.
Ако откриете нискокалоричен бутилиран студен чай, внимавайте за изкуствени подсладители. Опцията е да си направите собствен чай и да го подсладите с малко мед или с плодове.
Зеленчуков чипс
Независимо дали са оформени като чипс, на пръчици или на триъгълници, хрупкавите вегетариански закуски не са толкова здравословни, колкото изглеждат. Те нямат нищо общо с яденето на зеленчуци, както рекламите искат да покажат.
Първата съставка обикновено е картофено брашно, последвано от слънчогледово масло и царевично нишесте. Повечето зеленчукови чипсове нямат никаква хранителна стойност, а само празни калории, мазнини и въглехидрати. Изпечете си тънко нарязани зеленчуци като здравословна опция.
Суши
Рибата е здравословна храна. Водораслите са здравословна храна. Но не и сушито. Всичко зависи от това какъв вид харесвате. Ако има бял ориз, темпура и/или майонеза, вашите ролца може да имат повече калории, отколкото си мислите.
Изберете суши с кафяв ориз или такова, в което има повече риба, зеленчуци и авокадо за здравословна мазнина. Можете също така да опитате сашими за още повече протеини.
Купен салатен дресинг
Бутилираните салатни дресинги са удобни, но пълни с натрий. Освен това тези, които имат ниско съдържание на мазнини, често са с много захар, за да им придаде вкус. Някои марки твърдят, че са "направени със зехтин".
Звучи здравословно, но вижте списъка със съставки. Често ще видите, че зехтинът е една от последните съставки, а основното масло е по-евтино.
Направете свой дресинг, като използвате лимонов сок или ябълков оцет, и екстра-върджин зехтин в съотношение 3:1, добавете билки и сурови ядки.
Многозърнест хляб
Многозърнест хляб звучи здравословно, но не е задължително. Многозърнест означава, че хлябът има повече от един вид зърно в него. Но тези зърна могат да бъдат силно обработени "бели въглехидрати", които повишават нивата на инсулина и могат да причинят затлъстяване.
Уверете се, че купувате пълнозърнест хляб, като проверявате списъка на съставките за думата "цял" пред всеки вид зърно, за да сте сигурни.
И това е интересно: Защо ензимите са изключително важни за доброто ни здраве? - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to.
Оризови бисквити
Оризовите бисквити се рекламират като вкусни закуски, защото имат ниско съдържание на калории. Проблемът е, че те са направени от бързи въглехидрати, които причиняват глад за още храна. Те нямат много фибри, нямат и протеини и мазнини, което ги прави непълноценни.
За здравословна опция си направете пуканки и добавете любимите си подправки.
Източник: Profit.bg.
Прочетете още
- 16:15 Жител за улица, характерна за палеолита: Иска ни се да отговаря на еволюционния напредък
- 17:00 "Одринското езеро" - новата пловдивска атракция в Кючука
- 20:00 След 1460 дни: ремонтираха тавана на подлеза на Централна гара в София СНИМКИ
- 15:00 Издирването продължава: Счупен е кракът на детето, блъснато от шофьор в София