В дейността на Ахмед Муса̀ и 12-те обвиняеми има заплаха за националната сигурност, тъй като разпространената от тях антидемократична идеология генерира напрежение в мюсюлманската общност и целѝ капсулирането й – това сочи комплексната експертиза, представена в пловдивския Апелативен съд. 

Заключението направи вещото лице арабистът Милко Василев. Преди това защититата поиска оттеглянето му от процеса, с аргумента, че е бил служител на ДАНС през 2010 година, когато е разследвана групата, съставена предимно от имами.

„Недопустимо е да си бил част от дадена акция като агент на ДАНС, а сега да си вещо лице по делото“ – заяви адвокат Ина Лулчева.

Муса́ се появи на съдебното заседание, но не поиска да коментира пред журналисти делото с обяснението, че им няма доверие в отразяването на процеса.

Съдът постанови да се изиска официална информация от ДАНС за това дали Милко Василев е бил в структурите й в споменатия период.

Все пак Василев бе допуснат да представи резюмето на тройната тюркологична, арабистка и историческа експертиза, чийто обем е 450 страници с участието на 4-ма специалисти. Тя е базирана на преводи и изследвания на иззетите от обвиняемите при обиските книги, брошури и всякакви книжни материали.

Според експертите материалите съдържат идеологията на салафизъм и уахабизъм, които са консервативни течения в сунитския ислям.

Според заключенията на експертите в дейността на Муса́ и имамите се наблюдава агресивен етноцентризъм, който цели консолидация на дадена общност. В проповядваната идеология се внушава императивът за сляпата вяра и се апелира към антисоциално и антидемократично поведение.

„Наблюдава се демонизиране на демокрацията и призив за религиозна война срещу нея“ – сочат експертите.

Открити са и текстовете на су́рите 2 и 14 от Корана. „Кумулативното проповядване на тези два религиозни текста се използва при подготовката на крайните екстремисти и камикадзета“ – разкри арабистът.

Пловдивският Апелативен съд разглежда за втори път делото срещу Ахмед Муса́. По обвиненията за тероризъм и участие в група за проповядване на антидемократична идеология апелативните магистрати му наложиха 2 години затвор, а неговите съучастници бяха освободени с административни наказания. На по-горна инстанция обаче Върховния касационен съд отмени решението и то бе върнато отново за разглеждане на апелативно ниво.

Наскоро пазарджишкият Окръжен съд, където се гледа друго дело за радикален ислям срещу Муса́, го освободи след 3-годишен престой в ареста, като му наложи парична гаранция от 7500 лева.