За емоциите, които са изпитали и какво си спомнят от първите си военни паради двама президенти - Росен Плевнелиев и Георги Първанов говориха пред Нова телевизия.

Общо 15 пъти двамата президенти са участвали в церемонните по отбелязването на празника.

Началото на честванията за 6 май винаги започва пред  катедралния храм "Св. Александър Невски".

"Помня от първия до последния парад, който съм приемал – признава Георги Първанов. -  Разбира се, в началото повече доминира мисълта да не стъпиш накриво, да не изпълниш нещо в разрез с военния устав".

За него най-паметен остава последният му парад за Гергьовден през 2012 година.

"Този, на който се разделях  условно с българската армия – уточнява Първанов. - И досега витае в спомените ми онзи миг, в който вдигнах ръка и казах, че за мен е било чест, което не е по устав. Сигурно и аз се просълзих, но беше много вълнуващо да видя, че и част от генералите, офицерите и от войниците бяха развълнувани".

И двамата президенти казват, че парадите са гордост за българската нация и държавност.

"Когато държавния глава тръгне по тази линия, не тези жълти павета, на този огромен площад. Воините от различните видове въоръжени сили, подредени като по конец. Невероятно е!", заяви Росен Плевнелиев.   

И понеже, както обикновено,  делниците са повече от празниците, президентите разказват и за трудните моменти, в които е трябвало да се изправят пред майките на заганалите наши военни. Такъв момент е атентатът срещу българската база „Индия” в иракския град Кербала на 27 декември 2003 г. Освен да посрещне телата на загиналите, президентът Първанов е трябвало да вземе и политическото решение дали да останем в Ирак.

Росен Плевнелиев пък си спомни за трагедията на летище "Сарафово".

"Моят мандат беше един много по-различен мандат. Отговорно заявявам, че това беше един много труден мандат. За пръв път на територията на България имаше терористичен атентат на летище "Сарафово". Дадените жертви не са забравени“, коментира Плевнелиев.