И днес през целия ден ще продължи поклонението пред дядо Добри в църквата на село Байлово. Той почина на 103-годишна възраст вчера (13 февруари). Мнозина наричат дядото "Светецът от Байлово".
Погребението ще бъде на 15 февруари, предаде БГНЕС.
 
"Мисля, че дядо Добри искаше да примири този свят с онова, което ни очаква. Цялата доброта, която имаше в него, беше забелязана от всеки посетител в храма. Вярвам, че той ще бъде в онова царство на нашия Господ", каза в ефира на БНТ отец Ангел, предстоятел на храма "Света София".Отец Серафим от храма в село Байлово заяви, че дядо Добри е намерил Бога. "Той приемаше своя живот като едно служение, беше приел тази мисия да дарява за църкви и манастири".По думите на журналиста и водещ на предаването "Вяра и общество" Горан Благоев това, че "Светецът от Байлово" не е искал да бъде сниман и показван, достатъчно говори какъв човек е. "Ние говорим за дядо Добри, а някакси трябва да погледнем към нас самите. Ние имахме един истински светец. Аз съм убеден, че много хора си задават въпроса за канонизацията на дядо Добри. Щом като голяма част от обществото го нарича "Светецът от Бойлово", едва ли има нужда да се говори повече", коментира още Горан Благоев. Според него дядо Добри е бил "едно живо евангелие, една жива проповед".
 
Църквата трябва да прояви мъдрост и е редно да започне процедура по неговата канонизация, изрази мнение водещият. Добре Димитров Добрев беше е един от най-големите частни дарители на православни храмове в България. Дядо Добри е роден на 20 юли 1914 г. в село Байлово. Баща му загива в Първата световна война и майка му отглежда сама децата си. Детството и ученическите си години дядо Добри не помни. Венчава се през 1940 г. – време, в което България участва във Втората световна война. При една от бомбардировките над София снаряд пада в близост до него и почти го лишава от слух. С жена си има четири деца, две от които надживява.
 
Около 2000 г. решава да дари всичките си имоти на Българската православна църква. Почти всеки ден Добре Добрев ходеше пеша или с автобус до София и пред вратите на храм-паметника "Свети Александър Невски" или църквата "Свети Седмочисленици" събираше в една пластмасова чаша пари, които след това даряваше до стотинка. През 2009 година дядо Добри дари 35 700 лв. на ПКСХП "Св. Александър Невски" и така стана най-големият частен дарител на Патриаршеската катедрала. Именно тази нова посока в живота и примерът, който дава впоследствие с щедростта и аскетизма си, карат мнозина да го наричат „Светецът от Байлово".