Това се случва почти всяка нощ. След залез слънце ранени сирийци идват на определени места по израелско-сирийския фронт на Голанските възвишения, водени от отчаяние, за да търсят помощ от вражеската армия, пише Ройтерс.
Патрулиращи израелски войници ги забелязват да чакат край загражденията и ги отвеждат към тилови позиции, където скоро идват армейски медици. Това разказват армейски служители, действащи в района, окупиран от Израел по време на Шестдневната война от 1967 г.
Израел отказва да приема бежанци от продължаващия близо 6 години конфликт в Сирия - страна, с която той де факто е в състояние на война. Израел обаче е оказал медицинска помощ на над 2600 сирийци.
През една мразовита януарска нощ, докато израелски медици превързват раните на двама сирийски мъже - единият от тях ранен в главата, в близката далечина се чуват изстрели и експлозии. "Правим всичко, което можем, да им спасим живота, да ги стабилизираме и да ги изпратим в болница", казва капитан Авиад Камиса, заместник-главен лекар на Голанската бригада. Медиците качват ранените мъже на армейска линейка, която бавно потегля по мекия път.
Сирийско семейство - баба и дядо, майка, баща и дете с патерица - минават край нас, отправяйки се обратно към границата в Сирия под прикритието на нощта.
"Някои от случаите са твърде емоционални. Когато тук идват деца, това ме трогва лично, като баща", казва Камиса.
Милиони са бегълците, стотици хиляди са убитите в сирийския конфликт, за чието разрешаване има твърде променливи признаци.
Пътят към Израел е пълен с рискове. Тези, които говориха пред Ройтерс в медицинския център Зив в Сафед, Северен Израел, се съгласиха на това доброволно, но помолиха да не бъдат съобщавани имената им и да не бъдат снимани, страхувайки се от наказание или отмъщение, когато се върнат у дома. Израелската армия облекчава достъпа до болницата, вероятно за да смекчи негативния имидж, който има в по-голямата част от Арабския свят.
Мъж, дошъл тук с два пронизани от шрапнел крака, е оцелял при бомбена атака в селото си, при която са загинали 23-ма души. "Преди ние знаехме само, че Израел е наш враг. Така ни казваше режимът, - обяснява той. - Когато дойдохме в Израел, променихме мнението си. Няма враждебност между нас. В края на краищата открихме, че нашият режим е врагът на всички нас." Той имаше предвид сирийския президент Башар Асад.
В съседна стая лежи 7-годишно сирийско момиченце, а до него е майка му. То е било ранено от шрапнел от минохвъргачка преди два месеца. Раните му са животозастрашаващи. Вътрешните му органи и три от крайниците му са тежко засегнати.
"През първите седмици се опитвахме да не им задаваме много въпроси, защото се притеснявахме, че това ще бъде по-стресиращо за тях", казва Иса Фарес- арабска християнка от Израел, която е социален работник в болницата. Голяма част от персонала там е местен арабскоезичен.
Израел формално не е взел страна в сирийския конфликт. Той е против присъствието на ирански сили и на ливанската групировка Хизбула, които се бият на страната на Асад, но е разтревожен и от крайните ислямистки групировки, сражаващи се срещу него.
/БТА/