Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова отчетоха първата си година от встъпването си в длъжност на специална пресконференция. Събитието се проведе в Гербовата зала на президентството.
"След изминали 12 напрегнати и много динамични месеци днес е време да отчетем нашите дейности", заяви в уводните си думи държавният глава.
"Мандатът започна с формиране на служебно правителство. Кабинетът на проф. Герджиков свърши отлично своята работа и проведе честни избори. Пресечени бяха редица злоупотреби. След проведени консултации с всички парламентарно представени политически сили връчих мандат на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов. За тази година обнародвах 86 закона и наложих 5 пъти вето. Четири от тези вета бяха преодолени, но 2 свършиха своята работа", обясни той,
"През изминалите месеци неотклонно се ръководих от принципите, издигнати в кампанията. Българската външна политика трябва да се формира у нас и да се отстоява навън. През годината приех част от поканите и осъществих 22 посещения в чужбина", разкри Румен Радев.
"За този период проведох срещи с почти всички държавни и правителствени ръководители на Балканите. Положих началото на нормализиране на отношенията с Русия. Вярвам, че 2018 година, когато отбелязваме 140 години от Освобождението, е възможно да извадим ледените отношения с Русия, които заварих", добави президентът.
"Под моя егида се проведоха бизнес форуми. Отношенията ни с Азербайджан показаха, че когато президентската институция и правителството действат в синхрон, резултатите са налице. Пример за това е линията София-Баку", каза още той.
По думите му особено важен момент от неговите посещения зад граница са срещите с българите в чужбина: "Посветих немалка част от работите си за укрепване на сектор "Сигурност", който е в критично състояние. Настоях за по-добри условия на личния състав. Министерството на отбраната беше принудено да дава пари за техника, която не отговаря на нуждите ни. Определените в бюджета стотици милиони за модернизация потънаха. Комисията, която се създаде за изтребителите, беше тенденциозно формирана и не доведе до нужния резултат", обяви Румен Радев.
"Не успях да убедя управляващите от спешната нужда от ревизия на приетия Национален план за отбрана. Този план ще бъде прегледан едва през септември, но с неясен резултат", добави държавният глава.
"Интензивната работа с МВР, и прокуратурата спомогна за прекратяване на чуждото вмешателство по време на изборите", категоричен е президентът.
"Голяма част от усилията ми бяха положени в борбата за изграждане на ефективен антикорупционен модел. Разсекретих стенограма от Консултативния съвет за КТБ, за да може гражданите да разберат поне част от истината", добави той.
"Наложих вето върху антикорупционния закон, защото с него управляващите изпълниха формално ангажиментите си към Европейската комисия, но не и тези към гражданите", каза президентът.
"България е в критичен момент от своето развитие. Председателството на ЕС започна амбициозно и президентството дава своя принос за това. Но председателството не помага за болните за обществото теми. Макроикономическите показатели са добри, но нивото на чуждестранните инвестиции е крайно ниско. Продължава обезлюдяването на цели региони, а демографските данни са катастрофални", отсече Румен Радев.
"Доверието към Народното събрание е критично ниско. Корупцията и несправедливостта деморализират цялото общество. Под въпрос е свободата на словото. Ние трябва да отстояваме демократичните си права, без да очакваме разбиране и съдействие от Европа. Това е изводът, който произтича от отношението на Брюксел към българските проблеми. Това не е битка за потупване по рамото, а битка за нашите същностни права", категоричен е държавният глава.
"Ще настоявам за прозрачност на собственост, на управленски решения и на харчене на публични средства. Ще стимулирам общественият дебат за свободата на словото. Ще продължавам да работя за съдебната реформа и антикорупционния закон" обяви той.
"Необходими са неотложни мерки в образованието, свързани не само със заплати и ремонт на училища. Ще продължа активната дейност на Балканите и в Европа за постигане на сигурност и просперитет", разкри Румен Радев.
"В началото на май организирам в Русе среща с президентите на Естония, Австрия и Румъния. На нея поставих и Дунавската стратегия, която е от голямо значение за развитието на България. Наред това трябва да стабилизираме и активизираме отношенията си със страни от Близкия и Далечния Изток, Азия и Северна Африка", сподели президентът.
"Ще продължа да настоявам за интегриран подход в сектор "Сигурност". Планирането на отбраната трябва да бъде всеобхватен и дългосрочен процес", коментира държавният глава.
Относно вотът на недоверие, Румен Радев каза: "Очевидно има корупция и ние трябва кажем как се справяме с нея. Вотът на недоверие е едно от усилията на обществото за справяне с тази корупция и аз подкрепям това усилие."
"Няма война между институциите. Но не приемам български премиер и германски канцлер да канят държавен глава у нас, а за тази среща и за тази покана аз да разбирам от медиите. Това не го приемам като обида към мен, а към България", заяви той.
"С г-жа Нинова се виждам толкова често, колкото и с премиера на България и с председателя на Народното събрание", разкри президентът.
"Истанбулската конвенция е много показателна какво не трябва да правим - да подписваме документ, който не е дебатиран тук и не знаем какво точно е написано в него. В същото време Европейската комисия да казва, че ние ще подпишем този документ, още преди той да е разгледан в парламента", обясни Румен Радев.
"Амбицията на Борисов да посвети третия си мандат на външната политика е негов избор и аз го уважавам. Не виждам нищо лошо и е добре усилията ни да се обединяват, за да носят резултати на България", добави държавният глава.
"Началникът на НСО не е подавал рапорт за освобождаване. В момента началникът на НСО на практика няма пряк началник. В новия антикорупционен закон квотите на президента в КОНПИ и КПУКИ се изпаряват, а това е лошо за обществото", каза още той.
"Президентската институция е силна със своите правомощия по Конституция и когато ги уплътнява по най-добрия начин. Нормално е моите разбирания и тези да срещат подкрепа в една или друга политическа сила. Нямам никакво намерение да създавам самостоятелен политически проект. Това съм го обявил отдавна и не съм се отклонил от тази насока", разкри президентът.
"Не аз повдигнах по темата за изтребителите, не аз се конфронтирах по тази тема. Разбира се, аз не отстъпвам от своите принципни позиции, че в процеса на модернизация трябва да има прозрачност, откритост, конкурентност и честност. Тези принципи бяха наяве по време на процеса за избор на изтребители", категоричен е Румен Радев.
"Истанбулската конвенция разделя обществото. Под тази благородна инициатива срещу насилието над жените прозира и нещо друго. Моят призив към парламента е да се прояви разум. Ние трябва да обновим своите закони, така че те да бъдат закрилник над правата на децата и жените. Сега не е моментът да ратифицираме тази конвенция. Аз призовах за дебати, но ние имаме много по-големи проблеми. Призовавам правителството да си напише домашното, защото хората очакват отговори, тъй като България изчезва, демографската криза е огромна", отсече държавният глава.
"Не одобрявам да бързаме и да поемаме гаранции, че ние ще ратифицираме тази конвенция", допълни той.
Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви: "Моята задача беше да изслушам колкото се може повече български граждани. Продължих да лобирам за страната си в многобройните си контакти, срещи и пътувания зад граница."
"Опитах се да покажа на нашите партньори, че българските институции не са лишени от съдържание. Срещнах една разделена България. Видях очакване и надежда у хората, че президентството може и е гарант за техните права", допълни тя.
По думите й хората очакват промяна. "Фокусът беше работата ни с нашите сънародници в чужбина. За тези хора България е истинската родина. Искам да им кажа, че България стои зад тях и зад техните права. Навсякъде казах, че те са един огромен потенциал за страната ни", каза още Илияна Йотова.
"Ние не можем да върнем всички наши сънародници зад граница. Но можем да съхраним българското им самосъзнание и да върнем техните деца", категорична е вицепрезидентът.
"Сега е времето не само да гледаме кадрите от Брюксел и Страсбург, а и да участваме във вземането на решения" отсече тя. "За първи път ние създадохме електронен регистър на сайта на президентството, където могат да се видят всички помилвания и мотивите за тях", добави Илияна Йотова.
"За съжаление, все по-ниска е възрастта на тези, които извършват престъпления, все по-необразовани са тези хора. Една голяма част от процента на престъпления е свързана с домашното насилие. Много от тези насилници дори не считат, че са извършили престъпление", обясни вицепрезидентът.
Според нея все повече престъпления се извършват от зависими от алкохол и наркотици хора, а в голяма част от случаите става въпрос за пътнотранспортни произшествия.
"Нямаме различия с президента относно Истанбулската конвенция. До ден днешен не съм чула аргументите на министрите от политическа партия ГЕРБ, които не подкрепиха тази конвенция. Снощи една телевизия в централната си новинарска емисия имаше една положителна новина и тя беше, че премиерът ще отиде в Давос. Останалите новини бяха свързани само с насилие. Насилието срещу жените е един страшен проблем и аз ще продължавам да се боря за техните права. Продължавам да смятам, че това е документ, който защитава техните права", отсече Илияна Йотова.
"Тази конвенция, дори и да бъде приета, може да бъде поредният мъртъв документ, докато не видим какви ще са законодателните промени у нас, които ще я съпътстват. И това е големият страх на българските граждани. Всякакво принудително налагане на тази конвенция е унижение към жертвите и към тези, заради която беше създадена. Но експертният дебат все още не е започнал", каза тя.