Спирайки доставките на ракетни двигатели за САЩ в рамките на контрасанкциите срещу Запада, Русия фактически "сама си стреля в крака". Това заяви вчера руският вицепремиер Дмитрий Рогозин пред телевизия "РБК", информира онлайн изданието "Евразия дейли".

"Американците все още летят (в космоса) с наши кораби "Союз", имаме сътрудничество, свързано с Международната космическа станция, подготвяме екипажи, доставяме двигатели", напомня Рогозин, който отговаря в правителството за отбранителната способност на Руската федерация.

"Но можем ли изведнъж да спрем нещата? Винаги трябва да претегляме плюсовете и минусите, за да разберем къде е чистата политика, заради която може дори да се застреляме в крака, а къде е същинският икономически прагматизъм", подчертава той.

Според Рогозин Русия изнася не твърде модерни ракетни двигатели и със спечелените пари разработва нови. Затова сътрудничеството тук е по-изгодно за руснаците, отколкото за САЩ, обяснява "Евразия дейли".

Тази година Беларус планира да започне износ на реактивни системи за залпов огън "Полонез". Според източник, близък до отбранителното министерство в Минск, 10 такива системи е поръчал Азербайджан, пише "Комерсант".

Азербайджанският министър на отбраната вече е посетил беларуската столица, за да се запознае с технологията, по която се произвеждат ракетните комплекси. Източници на вестника виждат в подготвяния договор "леко закъсняла" реакция на Азербайджан след доставките на руски ракетни комплекси "Искандер" за Армения. Според тях сделката ще предизвика недоволство у Армения, но "Искандерите" ще изиграят ролята на възпиращ фактор в арменско-азербайджанските отношения, помрачени от конфликта в Нагорни Карабах.

Главният редактор на руското сп. "Москоу дифенс бриф" Михаил Барабанов също смята, че Баку реагира на появата на "Искандери" в Армения, но изтъква, че "Полонезите" стрелят с китайски ракети и беларуският договор е успех по-скоро за китайската отбранителна промишленост.

Индия може да купи от Украйна силови агрегати за първите две фрегати от четирите, които Делхи е поръчал в Русия, пише "Известия".

При всяко положение миналия август индийска комисия одобри отпускането на 76 милиона долара за покупка на два комплекта газотурбинни двигатели за бъдещите кораби. Руско-индийски договор за строеж на четири фрегати от проект 11356 се очаква да бъде подписан през юни т. г., напомня изданието съобщение на военно-дипломатически източник за ТАСС. Две от фрегатите се предвижда да бъдат построени в Русия, другите две - в индийска корабостроителница. Федералните ресорни ведомства са отказали коментар.

За индийската поръчка Русия няма да използва недостроените фрегати в своите заводи, увери източникът. Работата по тях бе спряна след 2014 г., когато избухна конфликтът на Москва с Украйна заради Крим и Донбас - Киев блокира доставките на корабни турбини за Руската федерация. Затова Русия спешно организира в момента производство на собствени газотурбинни агрегати, пояснява "Известия".

/БТА/