Президентът на Азербайджан назначи съпругата си Мехрибан Алиева за първи вицепрезидент на бившата съветска република, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.

Държавният глава Илхам Алиев подписа указа, с който 52-годишната първа дама заема поста, създаден след конституционния референдум през септември м.г.

Приетите тогава промени предвиждат освен първи вицепрезидент да има и двама вицепрезиденти, а мандатът на държавния глава бе продължен от 5 на 7 години. Преди това с друг вот бе премахнато ограничението на броя на мандатите, които президентът може последователно да отслужи, отбелязва Ройтерс.

Днес 55-годишният Илхам Алиев представи Мехрибан Алиева като първи вицепрезидент на заседание на Съвета за сигурност на Азербайджан, информира сайтът на държавния глава. Конституцията не конкретизира пълномощията на първия вицепрезидент, но се смята, че те ще включват надзор над правителството. Уточнено бе, че при невъзможност на държавния глава да изпълнява задълженията си, неговите пълномощия се прехвърлят на първия вицепрезидент.

52-годишната Мехрибан Алиева оглавява най-голямата неправителствена организация в Азербайджан - фондацията "Гейдар Алиев", и наред с това е посланик на добра воля към ЮНЕСКО и Ислямската организация за образование, наука и култура (ИСЕСКО). Била е депутат в парламента.

Критици видяха в одобрените с референдума промени укрепване на династическото управление в каспийската страна. Самият Алиев наследи през 2003 г. своя баща Гейдар Алиев, който управляваше Азербайджан от времето на Съветския съюз като лидер на местната комунистическа партия, а след разпадането на СССР - и като президент, в продължение на три десетилетия, отбелязва АП.

Алиев-син твърдо ориентира богатата на петрол мюсюлманско-шиитска страна към Запада, ограничавайки руското влияние в стратегическия Каспийски басейн. В същото време той е критикуван на Запад за авторитарно управление, нарушение на човешките права и потискане на инакомислието.

Азербайджанският лидер се стреми да си гради имидж на гарант на стабилността, което явно се посреща с одобрение в страната, където още са живи горчивите спомени от кървавите размирици, последвали разпадането на Съветския съюз през 1991 г.
 

/БТА/