Би било пълна лудост да заколят животно, което очаква теленце, само заради някаква глупава бюрократична формалност, каза пред БНТ евродепутатът Джон Флак.

„Това наистина е сериозен казус. Може да изглежда смешно или тривиално за някои, защото хиляди крави са убивани за месо в България ежеседмично. Но този въпрос с пресичането на границата и невъзможността на ЕС да се придържа към здравия разум действително е пример за лошата страна на Европейския съюз“, добави той.

Кравата Пенка стана звезда в почти всички западни и руски медии. Репортажите пък бяха поискани за разпространение от водещи телевизионни канали като BBC, ARD, France телевизиoн, чешката и румънската обществена телевизия.

Джон Флак заяви, че очаква отговор от председателя на Европейския парламент Антонио Таяни и българския премиер Бойко Борисов, до които е адресирал писмо с молба да се застъпят и да спасят бременната крава.

"Няма крава, няма проблем". Или по-силна ли ще се окаже бюрокрацията от хуманността - с тези въпроси не само социалните мрежи, но и десетки водещи медии и информационни сайтове продължават да разпространяват историята за кравата Пенка. Сред тях Асошийетед прес, Русия севодня, Ди Велт, Индипендънт, Дейли Мирър и дори сайт на китайски език.

След публикации в медиите британският евродепутат Джон Флак дори изрази готовност да плати ветеринарния преглед на Пенка, за да бъде потвърдено заключението на сръбски лекари, че кравата е напълно здрава.