Руското издание "Вести" отбелязва необичайно широката "география на протестите в Иран", непозната от почти 40 години. Безредици има не само в столицата, а в цялата страна, констатира електронният вестник.
"Иран търси и намира врагове", пише в заглавие "Комерсант", след като вчера иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей обвини "враговете" на Ислямската република, че са предизвикали започналите миналата седмица антиправителствени демонстрации.
Вестникът изтъква хаотичния характер на протестите и агресивността на участниците - кадри от социалните мрежи показват палежи на коли и обществени сгради, както и демонстранти, палещи огромни плакати с портрета на аятолах Хаменей. След неизвестен брой сблъсъци с полицията в различни градове само в Техеран има 450 задържани, застрашени от смъртно наказание, се казва в статията.
Проявите са масови, но няма да имат мащабни последици, смята ориенталистът Владимир Сотников. "Безредиците са свързани много силно със социално-икономическото положение на малоимотните и най-бедните слоеве, от което естествено се възползва опозицията. Второ, бюджетните средства за подпомагане на тези слоеве се насочват за подкрепа на военните, помагащи на сирийските правителствени войски", казва той.
Иранските власти според него ще задържат ситуацията под контрол, ще отпуснат пари от бюджета и подкрепата за бедните ще спре протестната вълна - "няма да има някаква нова революция".
Обвиненията на иранския Съвет за национална сигурност срещу САЩ, Великобритания и Саудитска Арабия като организатори на протестите в Иран са просто пропаганда, коментира политологът Николай Кожанов. "Иранците са хора, много склонни към подозрителност, във всяко чуждестранно присъствие виждат фактически акт на намеса. Затова тук има и известна параноя. През последните 30-35 години иранското ръководство последователно създаваше образ на външния враг, върху който прехвърляше всички проблеми и преориентираше растящото в обществото вътрешно недоволство", обяснява аналитикът.
"Известия" и "Политексперт" цитират говорителката на Белия дом Сара Сандърс, заявила вчера пред журналисти, че събитията в Иран са "истинско народно въстание". Според Вашингтон уличните безредици в Иран се дължат на неефективно държавно управление. По думите на Сандърс иранският народ е изгубил доверие към своите лидери заради растящата корупция. Тя добави, че с оглед изострянето на ситуацията в Иран международната общност не бива да остане настрана, както се е случвало преди, пишат всекидневниците.
САЩ обмислят санкции срещу Иран като вариант за отговор на действията на властите в Техеран спрямо участниците в масовите протести, цитира онлайн изданието "Новостной фронт" изявлението на говорителката на Държавния департамент Хедър Науърт.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова коментира плановете на САЩ да свикат в близките дни специални заседания на Съвета за сигурност на ООН и Съвета на ООН по правата на човека, информира "РБК". Захарова предложи посланичката на САЩ в ООН "Ники Хейли да сподели американския опит за разпръсване на протестни акции", например с "масови арести и потискане" на движението "Окупирай Уолстрийт" от 2011 г. Изданието цитира и руския президент Владимир Путин, че "движението е било разглобено на съставни части и разтворено от правоохранителните органи и тайните служби в САЩ", а при потискането на протеста ФБР е "разкъсало всичко на парчета".
Отначало протестиращите в Иран издигаха социални лозунги - недоволството се дължеше на поскъпването на храните и високата безработица. После се появиха и политически, насочени срещу президента и режима на аятоласите, напомня "Комсомолская правда". Тази "промяна в риториката" констатира и "Вести".
На улиците излизат главно иранци под 30-годишна възраст. Според статистиката всеки трети младеж е безработен, подчертава "Вести" и цитира иранския президент Хасан Рохани, заявил, че почти всички проблеми в обществото - наркотиците, семейните конфликти - всичко това е свързано с безработицата" и за властите "няма по-важен въпрос" от това.
Властите явно са готови да направят съответните изводи, заключава електронният вестник. Президентът Рохани каза, че протестите са възможност, а не заплаха. Иран ще работи, за да реши икономическите си проблеми. Официален Техеран твърди, че размириците скоро ще спрат.
/БТА/