През тази година все още не са регистрирани абсолютни температурни рекорди. Синоптикът припомни, че най-близък до сегашните продължителни студове е бил януари през 2000 г., когато средната температура е била минус 4 градуса.
"Дори да са ниски, температурите все пак са нормални. През последните няколко години сякаш свикнахме на топли зими, но обикновено веднъж на 5-6 години се случва по-тежка зима", заяви Матев.
Той даде за пример последната по-сурова зима през 2012 г., когато в Кнежа са били измерени минус 29 градуса. Синоптикът посочи, че през януари т.г. най-ниската температура в измерена в Кюстендил. Там на 8 януари градусите са паднали до минус 26. По думите му месецът ще остане студен и през оставащите дни, но минималните температури няма да падат драстично. Те ще са средно от минус 12 до минус 7 градуса, а максималните ще са между минус 3 и 2 градуса.
Такова ще остане времето до 5 февруари, а след това ни очаква значително затопляне, като на места максималните температури ще достигнат 10 градуса. След повишението на температурите обаче истинската зима отново ще напомни за себе си.
Синоптикът Симеон Матев обяви до кога ще е големият студ и от кой ден започва сериозното затопляне!
Януари 2017 е най-студеният месец от 53 години
Още преди да е приключил, този месец вече е най-студеният януари от 1964 г. насам. Средната температура за периода е минус 6 градуса, при обичайна средна температура за този месец 5 градуса. Тези стойности са измерени в София, където обикновено не е е най-студено, а на различните места в страната варират, съобщава "24 часа", позовавайки се на синоптика от "ТВ-МЕТ" Симеон Матев.