Основният пропуск, допуснал хиляди хора да останат без валидни застраховки „Гражданска отговорност”, е на законодателя – не може регулатор да оперира без да има правомощия. Това посочи Николай Димитров, адвокат по застрахователно право по повод казуса, пред Би Ти Ви. Повод за коментара му е фалитът на "Олимпик", заради който "изгоряха" над 200 000 българи, направили застраховка "Гражданска отговорност" именно в тази компания.
Той добави, че не може в нормативния акт, според който работи КФН да няма предвиден надзор над клонове на чужди застрахователни компании и според него умишлено не са дадени тези права. От друга страна, ако КФН работи извън правомощията си това е произвол.
Димитров е категоричен, че са нарушени правата на потребителите, а КФН е трябвало да се самосезира, след като „Олимпик” е имала ръст в сегмента, който не е пропорционален на изплатените обезщетения.
Според Европейската комисия платец трябва да е фондът по местоживеене – българския гаранционен фонд, а след това той да урежда отношенията си с кипърския гаранционен фонд.
Прочетете още
- 19:05 Тина Ивайлова: Тези дни се случиха две много интересни неща
- 15:15 Мистерията падна: Стана ясно какво е причинило жестоките травми на Жанета Осипова ВИДЕО
- 18:00 Гледка, от която се подкосяват краката: Деца на ръба на покрив в Пловдив СНИМКИ
- 15:23 18-годишен с 10-месечен стаж зад волана оцеля, негов връстник е загиналият край Карлово