Ситуацията в Етрополе и Чепеларе след обилните валежи в последните дни постепенно се нормализират. Хората, които живеят в тези райони обаче остават неспокойни.

 „Сериозно е напрежението – ткоментира пред сутрешния блок Васил Василев, жител от Етрополе. - Добре, че имаше ток през нощта. Иначе трудно се справяме. Водата започна да влиза в кухнята ми. Намерих едни постелки и ги затиснах за да запуша под вратата. Добре че не беше пороен дъжда, че щеше да е и по-лошо Магарицата ми бе скъсала синджира. През нощта я чух, че реве и като гледам – във вода до кръст. Иначе нямам големи щети. Мазето само е наводнено и 3-4 дни ще ми трябват да го чистя“.

„Повечето имоти не са застраховани“, заявява Никола Йотов, кмет на едно от селата край Етрополе.

„Работим усилено по възстановяването на водопровода – коментира заместник-кметът на Етрополе Стефан Борисов. -  Остава бедственото положение. Нощта бе спокойна. Очакваме развитие на метеорологичната обстановка и по решение на кризисния щаб ще решаваме как да реагираме. Имаше дежурни екипи цяла нощ, които следяха нивото на реката. Превантивно изпускахме водите от язовира по малко за да не се стигне до по-сериозни проблеми. Количествата дъжд, които се изсипаха през миналия ден са около 130 литра на квадратен метър, което са колосални количества за Малък Искър. Това което се случи надолу по течението на реката е в резултат на този валеж“.

Ситуацията постепенно се нормализира и в Чепеларе.

 

Райко казва, че

„Винаги има щети при такива бедствия. избата ми е наводнена – коментира един от пострадалите в Чепеларе Райко. - Трябва да се отпускат пари. Явно трябва да живеем като индианците високо в планините за да сме спокойни“.

От 2005 година живея под страх – добавя жена, също пострадала от наводненията. -  Тогава се случи първото наводнение, което отнесе за секунди една стабилна сграда. От тогава изпитвам ужас и наблюдавам нивото на реката. При всеки по-сериозен дъжд напрежението се връща. Нямаме застраховка, но явно задължително трябва да го направим“.

„От предишните валежи, които бяха така буйни, реката отнесе градинката ни – коментира друга пострадала. - Сега сме неспоокйни за жилищата си, защото половината от улицата я няма. При предишното наводнение избата ни бе пълна почти до колене.

Само обещават, но ги няма обещаните подпорни стени, които да обезопасят къщите ни“.