Центърът за спешна помощ в Пазарджик влезе в съдебни битки с Инспекцията по труда в града. Повод за споровете стана извънредният труд, който служителите на медицинското звено полагат.

Последният казус е решен в полза на законовия акт. Директорката на центъра д-р Надка Пангарова е обжалвала предписание на трудовите инспектори за отстраняване на разкритите при проверка нередности по спазване на графиците, режима на почивки и работно време.

„Няма как да издам индулгенция, че по изключение в този колектив може да не се спазва трудовото законодателство“, казва шефът на инспекцията Васил Мезов. Проверката е по жалби на служители, не само от Пазарджик, но и от цялата област. Установено е, че извънредно се работи не от вчера, а години наред. От администрацията обясниха, че това се налага, защото няма достатъчно персонал, а не може да не се поемат дежурствата, центърът трябва да работи 24 часа в денонощието.

„В Кодекса на труда извънредният труд е позволен по изключение и  може да е до 150 часа годишно, което в случая е многократно надхвърлено“, допълни Мезов.

Вероятно спорът ще отиде на по-горна инстанция, тъй като д-р Пангарова също се чувства права и твърди, че е спазила Кодекса на труда. Според нея ограничението до 150 часа годишно не се отнася до някои дейности с изключително значение за обществото, сред които е и медицинската помощ.

„Всеки месец сме пред тази дилема – как да организираме работата при толкова недостигащи кадри“, казва д-р Пангарова. „Само за лекари незаетите места в региона са около 20, на тяхно място наемаме фелдшери и пак не са достатъчно. Дефицит има и в средния медицински персонал, и за шофьори. Правим всичко възможно да спазваме задължителните 12-часови почивки между смените. И да, наистина при нас се работи извънредно, и то много – между 20 и 50 часа месечно“.

Директорката казва, че медицинската етика не допуска пациентите да бъдат оставени без обслужване. „Човешкият живот е над върховенството на закона“.

Д-р Пангарова всеки месец изпраща до Министерството на здравеопазването отчети, анализи, искания, но промяната се отлага. Дефицитът за медицински специалисти е във всички звена на здравеопазването. А в Спешна помощ всекидневието е много по-динамично, много по-натоварено, много по-напрегнато… и много по-зле платено. Това отблъсква хората в бели престилки, вакантните места остават без кандидати с години.