Малко над 118 хил. души се разболяват годишно заради мръсния въздух и повишеното ниво на фини прахови частици (ФПЧ). Данните съобщи пулмологът д-р София Ангелова в студиото на „Тази събота” по bTV.
По думите й в периодите на силен ръст на замърсяването на въздуха се повишават и пациентите с белодробни проблеми. Тя е категорична, че начин за справяне със замърсяването е изграждане на повече зелени площи в града.Йоана Христова, зам.- кмет на София по екология, коментира, че проблемните периоди за градския въздух са обикновено през януари когато има натрупване на явления - мъгла в комбинация с битовото отопление, изгорели газове от колите и дори факта, че София се намира в котловина. По думите й през лятото също има периоди с висока концентрация на ФПЧ.
Мерките, които Столичната община предвижда за борба със смога, засягат основно борбата с транспортните замърсители. „Една от мерките е системата за интелигентен трафик – зелени вълни, даване на предимство, за да не горят колите газове дълго на едно място”, посочи тя.
Христова добави, че е залегнала и идеята да се плаща билет или спрямо времето за ползване на транспорта, или спрямо разстоянието. Идеите са предложени за обсъждане на сайта на общината. Зам.-кметът призова гражданите да дават активно идеи и да участват в мерките за контрол над замърсяването.