Морбили са причинили смъртта на близо 1 200 делфина, намерени по бреговете на Румъния и България през тази година. Това съобщи за Фокус проф. Веселин Пейчев, и. д. директор на Института по океанология при БАН – Варна.

По думите му статистиката е сформирана от последните данни, а причината се оказва, шарка, която покосява и китоподобните, тъй като са бозайници. Според професорът отговорността, която бе приписвана на рибарите, че те са основната причина за смъртта на делфините е невярна, както са предполагали от института от самото начало.

Той посочи, че през 2016 година съвместната дейност на Министерството на земеделието и храните, Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури и Института по океанология е определила запасите на промишлените видове риба, по-конкретно на трицона, барбуна и някои други видове. „Основните проекти, по които работихме през годината бяха към Министерството на околната среда и водите за екологичен мониторинг на черноморските води – химически и биологични изследвания“ каза професорът.

„Също така работихме по проектиране на рибарското пристанище в местност „Карантината“, което се намира тук във южната част на варненския залив, както и по много проекти към ЕС, финансирани от европейското икономическо пространство. Това са държавите Норвегия, Исландия и Лихтенщайн“, обясни проф. Пейчев.

Той заключи, че през цялата 2016 г. е работено по много международни и национални проекти, съвместно с редица министерства, общини и други институти към БАН.