Централна политическа тема в днешния американски печат е непотвърдената, но очевидно достоверна информация за тайната визита на шефа на ЦРУ и вероятен бъдещ държавен секретар на САЩ Майк Помпейо в Пхенян и срещата му там със севернокорейския лидер Ким Чен-ун. "Уолстрийт джърнъл" цитира достоверни източници, запознати с въпроса, а "Вашингтон пост" - двама души, пряко свързани с пътуването на Помпейо, което станало точно по католическия Великден, т.е. в края на март и началото на април. Двата източника естествено са пожелали анонимност.

Помпейо отишъл в Пхенян като личен пратеник на президента Доналд Тръмп и като един от неговите най-доверени емисари, за да подготви почвата за преките разговори между Тръмп и Ким относно ядрената програма на Северна Корея, предава БТА. Всъщност никой във Вашингтон вече не се съмнява, че такава визита наистина е имало, след като вчера самият Тръмп каза, че САЩ вече са осъществили пряк контакт със Северна Корея "на най-високо равнище", без да разкрие подробности, освен че очаква срещата му с Ким да се състои в края на май или началото на юни. Той говори на срещата си с японския премиер Шиндзо Абе, който му гостува в имението Мар-а-Лаго във Флорида. "Вашингтон пост" припомня, че Помпейо вече бе номиниран за държавен секретар, преди да замине за Пхенян, което обяснява и изявлението му по време на слушанията в Сената за утвърждаването му за държавен секретар.

Там той каза, че е "оптимист, че правителството на САЩ може да създаде условия" лидерите на САЩ и Северна Корея да постигнат чрез преки разговори дипломатически пробив, от който "Америка и светът толкова много се нуждаят". Всекидневникът отбелязва, че Помпейо лично се е нагърбил с водеща роля в преговорите на администрацията с Пхенян. Срещата му с Ким Чен-ун е най-високото ниво на пряк контакт между двете страни след 2000 г., когато тогавашният държавен секретар Мадлин Олбрайт се срещна с Ким Чен-ир - бащата на сегашния лидер, за да обсъди с него "стратегически въпроси". От ЦРУ са отказали да коментират визитата на Помпейо, защото "по принцип не коментират пътуванията на своя шеф". Коментар е отказала и севернокорейската мисия при ООН, която е основният комуникационен пункт за размяна на съобщения между Вашингтон и Пхенян. Около седмица след визитата на Помпейо в Северна Корея американски високопоставени представители заявиха, че Ким лично е потвърдил готовността си да преговаря за евентуална денуклеаризация на Корейския полуостров. От това стана ясно, че е отворен нов комуникационен канал между двете страни преди срещата на върха, и че администрацията на САЩ е стигнала до извода за сериозните намерения на Пхенян да има такава среща, отбелязва "Вашингтон пост". Тогава обаче още никой не можеше да предположи, че самият Помпейо е отишъл в Пхенян и че тази информация идва от първа ръка, и то на най-високо ниво. "Уолстрийт джърнъл" обаче предупреждава да не се хранят прибързани надежди за исторически пробив от срещата на Тръмп и Ким Чен-ун, защото и двамата лидери са достатъчно непредсказуеми.

Друг американски всекидневник - "Вашингтон таймс", обръща внимание на още един съществен момент от вчерашната среща на Тръмп с японския премиер. Тръмп казал във Флорида, че е дал "благословия" на Южна Корея да преговаря за историческо мирно споразумение със Северна Корея за формално прекратяване на войната, избухнала през 1950 г. и приключила само с примирие три години по-късно. Лидерите на двете Кореи предстои да се срещнат на 27 април. Подписването на мирен договор би бил пробив към уреждането на един от най-опасните регионални конфликти в света, отбелязва вестникът. Освен това САЩ, Япония и Южна Корея обсъждали план за пълната денуклеаризация на Северна Корея до лятото на 2020 г., съобщили дипломатически източници на вестник "Джапан таймс" във вторник, цитирани и от "Вашингтон таймс". Този план обаче всъщност отхвърлял "поетапния синхронизиран подход" в замяна на стимули от Запада, предлаган от Пхенян, пише вестникът. Трите страни искали бързо да се сложи край на разработването от Пхенян на ядрени оръжия и ракети, имайки предвид неуспешните предишни опити, при които Пхенян получи съществени стимули да прекрати оръжейните си програми, само за да спечели време и да продължи усилията си. Затова сега Тръмп и Абе искали в разговорите си във Флорида да обсъдят "времевата рамка" за денуклеаризацията, казали същите източници.

Тръмп каза вчера във Флорида, че очаква с нетърпение срещата си с Ким. "Те ни уважават, и ние ги уважаваме. Време е да разговаряме, време е да решаваме проблемите. Наистина вярвам, че има много добра воля. Има голям шанс да решим един световен проблем", казал президентът. Според "Вашингтон таймс" репортер запитал Тръмп дали вече е говорил директно с Ким Чен-ун. Президентът отначало казал "да", но не станало съвсем ясно дали отговаря на този или на друг въпрос. Когато бил помолен отново да каже дали е разговарял с Ким, той отговорил, че "нека не отиваме толкова далеч" в подробностите, и тогава обявил, че двете страни вече са осъществили контакт "на най-високи равнища", очевидно визирайки визитата на Помпейо в Пхенян. По-късно неговата говорителка Сара Сандърс пояснила, че президентът искал да каже, че разговорите "не били пряко с него". А що се отнася до евентуалните места за бъдещата му среща с Ким, Тръмп казал, че са определени пет възможни места, но нито едно от тях не е в САЩ. "Скоро ще ви уведомим", добавил той, цитиран от "Вашингтон таймс"".