Увеличават се жалбите на хора, взели бърз кредит, в който попадат редица неустойки и клаузи, задължаващи ги да платят много повече от отпуснатата сума. Често кредитополучателите биват мамени с неустойка „поръчител“ или начислена лихва „свеж въздух“, съобщава БНТ.
От Сдружението за правна помощ на потребителите препоръчват хората да бъдат особено внимателни при теглене на така наречените бързи пари, които крият много подводни камъни.Жена, която за последните четири години е изтеглила над 10 бързи кредита от различни кредитни институции, сподели пред камерата на националната телевизия, че досега е била изрядна, но не и фирмите. Тя помолила екипа на БНТ да не показват лицето й.
Когато човек изпадне в безизходица се обръща към тях, защото му трябват внезапно пари да се вземат и когато нямаш възможност, споделя Мария. До момента тя не е давана на арбитражен съд, но е била заплашвана многократно, че това ще се случи, ако закъснее с вноските. Освен че трябва да върне парите със 100% отгоре, то в договорите й попадат различни нестандартни клаузи и лихви.
"Има лихва „свеж въздух“, лихва "застраховка", не знам си каква и когато попитам те казват „Ние от какво ще си изкараме заплатите?“. Имам случаи, когато идват през нощта в 1 часа да подпиша договора за това, че имат много клиенти и за мен редът е в 1 часа през нощта“, разказва жената.
В много договори попада и неустойката „поръчител“, която също изнудва потребителите с допълнителни такси.
"Схемата е следната: Сключвате заем, а на следващия ден вие трябва да осигурите N на брой поръчители до 25 години с 2000 лева заплата и ако не го сторите това, дължите определена сума пари", обяснява председателят на Сдружение за правна помощ на потребителите адвокат Димитър Деков.
Той съветва хората да не прибягват към бързите кредити, а ако го сторят, да четат внимателно договора.