Апендиксът е израстък към правото черво, възпалението на който наричат апендисит. Хората, които са претърпели операция по отстраняването на апендикса, живеят съвършено нормален живот. Защо тогава този израстък го има в човешкото тяло и има ли някаква полза от него?

Работата е в това, че апендиксът не е рудимент, а изпълнява важна имунна функция – защитава полезните бактерии в стомашно-чревния тракт. Списание Time пише, че до този извод е стигнал международен екип учени, които са изучили еволюционното развитие на този орган при различните животни.

Под ръководството на американския антрополог Хизър Смит биолозите са анализирали наличието или отсъствието на апендикс при 533 различни млекопитаещи и са стигнали до интересно откритие.

Тези животни, които имат апендикс, като правило имат по-голяма концентрация на лимфоидна тъкан в сляпото черво. А тази тъкан играе роля при формирането на имунната система и също така може да стимулира ръста на здравословните чревни бактерии, чието убежище е апендиксът.

Но ако този орган е отстранен с операция, не трябва да се тревожите, че липсата му ще причини някакви сериозни последствия за здравето ви. Отсъствието на апендикс незначително повишава риска от инфекциозни заболявания и времето за оздравяване. Това е свързано с отмиването от червата на полезната микрофлора.