Областната комисия по водноспасителна дейност се събира утре, за да очертае маршрути за обходи и проверка на водните площи, съобщиха от БЧК. В петък пък е предвидена демонстрация на техники за спасяване при водни инциденти и оказване на първа долекарска помощ. Акцията ще започне в 15 часа край Кулата на Гребна база и е в рамките на Седмицата на водното спасяване. Тя се провежда от 4 до 10 юни с цел да заостри вниманието към предотвратяване на инциденти.
В началото на лятото мнозина търсят отмора и прохлада край реки, язовири и други водоеми. Това обаче е най-опасното време, предупреждават от Водноспасителна служба към БЧК - Пловдив. Причината е, че водата е затоплена само на повърхността - от 30 до 50 см. В дълбочина температурата рязко се понижава, а това е предпоставка за схващане на крайник или изпадане на къпещия се в състояние на шок, което в неохраняеми водни площи често завършва фатално.
През 2017 г. в региона е имало 8 удавяния, от които 2 са на деца под 17 години. Всички инциденти са в неохраняеми водни площи - водоеми, реки, езера.
В Пловдивска област опасни са напоителните и изравнителни канали, неохраняваните и необезопасени водоеми, както и реките Марица и Чая, съобщава "Марица".
За да бъдат предотвратени инцидентите, жертва на които стават предимно подрастващите, Водноспасителната служба към БЧК - Пловдив ежегодно организира дейности по превенция, обучение на водни спасители и разпространява материали, популяризиращи правилата за къпане и плуване.
Оттам са готови да оказват помощ на стопаните на водни площи за изготвяне на информационни материали и табели, необходима документация и друга методична подкрепа. Ще се разпространяват брошури и листовки по басейните в града и цялата област с предпазните мерки при къпане и плуване и причините за удавяния.