Иранските власти обявиха тридневен траур заради кончината на бившия президент Рафсанджани, предаде Франс прес.

В Тwitter иранският президент Хасан Рохани нарече Рафсанджани "велика личност на Ислямската революция" и "символ на търпението и на съпротивата".

Погребението на Рафсанджани ще бъде във вторник в Техеран.

Акбар Хашеми Рафсанджани е починал от сърдечна криза на 82-годишна възраст.

Той бе президент на Иран от 1989 г. до 1997 г.

До смъртта си Рафсанджани продължаваше да бъде една от най-влиятелните фигури в Иран и след като изтече президентският му мандат. Той бе поддръжник на настоящия президент Хасан Рохани.

Историческа фигура в иранската политика, Рафсанджани винаги е проповядвал умереност и сближаване със Запада, в това число и със САЩ, отбелязва Франс прес.

По време на президентството му той постави началото на програма за възстановяване на страната след осем години на война с Ирак и започна скромно сближаване със Запада.

През последните години на втория му президентски мандат иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей отправи критики срещу Рафсанджани заради икономическата му политика, възприемана като прекалено либерална и заради доближаващата се до 40 процента инфлация.

Рафсанджани допринесе до голяма степен за избора за президент на реформатора Мохамад Хатами през 1997 г., но когато той самият се кандидатира за парламентарните избори през 2000 г., иранските реформатори поведоха кампания срещу него и попречиха на избора му и на надеждата му да оглави парламента, за да играе по-активна роля в иранската политика.

През 2005 г. Рафсанджани се явява на президентските избори и бе победен от Махмуд Ахмадинеджад. След преизбирането му четири години по-късно Рафсанджани открито сподели съмненията на част от обществото относно редовността на вота. Той разкритикува и репресиите срещу протестиращите срещу преизбирането на Ахмадинеджад. Тогава загинаха десетки протестиращи, а хиляди бяха арестувани.

Това че на президентските избори през 2009 г. Рафсанджани подкрепи реформатора Мир Хосеин Мусави, го превърна в една от черните овце за твърдолинейните фигури на режима в Техеран. През 2011 г. като знак, че е изпаднал в немилост, той бе лишен от председателския пост на Събранието на експертите - орган, който може да назначава, следи действията и ако се наложи да отстрани аятолаха.

Дъщерята на Рафсанджани - Фаеза и синът му Мехди дори прекараха няколко месеца в затвора за действия срещу националната сигурност. През 2014 г. Мехди отново се озова в затвора по същите причини и по обвинения в корупция.

В последно време гласът на Рафсанджани не се чуваше. Той обаче беше председател на най-висшия арбитражен политически орган в Иран, който играе и ролята на консултативен орган към аятолаха.

През 2013 г. кандидатурата на Рафсанджани за президент бе отхвърлена от Съвета на пазителите на Конституцията, контролиран от консерваторите. Тогава той започна активна поддръжка на Хасан Рохани, смятан за негово протеже. Рохани печели президентските избори, на които бе подкрепян и от реформатора Хатами.

През февруари 2016 г. Рафсанджани постигна символична победа срещу консерваторите, като успя да си извоюва място сред избраните от Техеран в Съвета на експертите. Той не престана да критикува твърдите позиции на режима и да говори за нормализиране на отношенията със САЩ, пише БТА.