Няколко въпроса около адвокатурата и моето мнение:
1. Трябва ли да има изпит за прием?
ДА! Трябва да има, независимо дали са били следователи, прокурори или съдии. /Аз съм вписан на база 25 години стаж като прокурор и събеседване по ЕКА/.
Изпита да се прави по колегии, в които се кандидатсва за вписване. Самото вписване важи за участие по дела, които са в районна на тази колегия. Ако иска да участва и в други съдебни райони, явява се на изпит пред съответната колегия. Ако иска национален „лиценз“, явява се пред национална комисия, в която участват председателите на окръжните колегии!
2. Трябва ли да има младши адвокати?
НЕ! Или вземаш изпита или не!
3. Трябва ли да има ВАдС?
НЕ! Паразитен орган! След като сме независими и самоосигуряващи се и изпита е по т.1, тия защо са?
4. Трябва ли да има минимален праг на възнаграждения?
НЕ! Адвокатската услуга е пазарна! Ако не му харесва на клиента моята цена, аз не съм неговия адвокат! На пазара има 16 хиляди. /засега/.
5.Трябва ли съдът да определя адвокатския хонорар?
НЕ! Всяка страна да си преценява кой адвокат наема, кадърността му и стойността му! Разходите са за сметка на страната! Както е по наказателните дела! След това има ЗЗД /както е ЗОДОВ по наказателните/!
6. Лишаване от адвокатски права?
ДА! Със съдебно решение, през всички инстанции! Всеки, който счита, че е засегнат има право да иска. След това плаща всички разноски, щети и пропуснати ползи на адвоката! Колегията има право, при спазване процедурата по АПК!
7. Вписване на адвокати от ЕС в България и български адвокати в страни от ЕС?
НЕ! Има решение на Съда в Люксембург, че ако адвокат, вписан в съответна колегия в страна-член на ЕС, може да практикува във всяка друга страна-член на ЕС, без изрично вписване!
8. Издръжка на ВаДС и адвокатските съвети?
НЕ! ВАдС не трябва да има! На адвокатските съвети може да се осигурява издръжка само са администрация /гласува се численост и заплати на общо събрание на колегията/, без възнаграждения за председател, скретар, секретарка и шофьор на председателя, заседателни за членовете на съвета и други паразити!
9.Служебни защитници и особени представители?
ДА! Определят се от НБПП, а не от секретаря, председателя или някоя секретарка от съвета по незнайни критерии! НБПП си няма друга работа, освен да реже хонорарите на колегите!
10. Изключителна „адвокатска дейност“?
ДА! Много внимателно да се определи, в рамките на процесуалните закони и тези, който изрично предвиждат, че определено действие трябва да се извърши от адвокат! Не всички консултантски дейности са чисто адвокатски! Не лакомейте!
11. Глоби за лица, който осъществяват адвоктска дейност?
ДА! Да се налагат от съответния съд, по искане и с доказателства от председателя на адвокатския съвет! Избран е да защитава колегите си! Председателят и АС не са държавни органи и нямат правомощия по отношение на лица, които не са членове на колегията!
Стана баси фермана!
Квото, такова, друг път още!
Иван Петров
адвокат, прокурор на столична апелативна прокуратура /1995 -2008/