Предложението за новата, по-висока цена за час престой в “Синя зона” - от 1,50 на 2 лв., предизвика сериозни дебати в местния парламент, предаде репортер на Glas.bg.

Според Дани Каназирева това може да се случи само, ако общината предложи алтернативи - друга зона за паркиране или многоетажни паркинги. Слави Георгиев пък заяви, че това увеличение се прави, за да се генерират приходи в общинското предприятие “Паркиране и репатриране”.

Пепа Деведжиева пък поиска въвеждане на запазено паркомясто за живущите в централната градска част: “Те плащат по 60 лв. на година, а нямат гарантирано място за паркиране пред домовете си”. Божидар Здравков изтъкна, че повишението на цената не е мотивирано по никакъв начин и се прави без анализ.

Всички съветници, които взеха думата, се обединиха около мнението, че това поскъпване по никакъв начин няма да реши проблема с мръсния въздух.

“В това повишение има смисъл и логика. Нашата политика е последователна. Водим я от 4 години. Искаме преди да се качиш на колата и да отидеш в центъра, да се замислиш. Досега няма резултат вдигането на цената - 1,20 лв., сега 1,50... Сега се надяваме тези 2 лв. да внесат известни затруднения. Не знаем как ще бъде занапред с цената”, обясни от трибуната градиначалникът Иван Тотев.

“Разберете ме и мен - не мога да изляза и да кажа, че ще има още по-голямо повишение. Нали хората ще скочат? Пак ще е същото. Реалната цена не е 2 лв., това е ясно. Обаче никой няма да излезе тук и да предложи реалната цена, причините са ясни”, допълни Тотев.

Част от обсъжданията беше и искането за повишаване наемите на преместваемите обекти и тротоарното право. То също предизвика сериозни спорове в залата, които останаха без резултат при гласуването.

Така “Синя зона” от 1 април става 2 лв./час, а наемите на временните и преместваеми обекти, както и тротоарното право във всички райони на Пловдив ще са по-високи.

Без промяна обаче остават цените за сключване на граждански брак и другите радостни обреди.