Международна група учени изясни, че натрупването на мутации в протеина p62, свързан със защитата срещу стреса, допринася за по-голяма продължителност на живота у хората, отколкото у животните.
При хората протеинът p62 е нужен за процеса автофагия, при който увредени съставки на клетката се изхвърлят от нея. Това е необходимо за обновяването на тъканите и за предотвратяване на преждевременното им стареене.
Учените установили, че p62 се активира при образуването на т.нар. активни форми на кислорода - съединения, които включват несдвоен електрон. Активните форми на кислорода са странични продукти от дишането и други процеси, свързани с поредица окислително-възстановителни реакции с участието на кислорода. Макар че могат да се използват за предаване на метаболитен сигнал, прекомерното им образуване предизвиква окислителен стрес, който може да доведе до гибел на клетката.
Експериментите показали, че генномодифицирани плодови мушици, у които бил вкаран генът p62, живели по-дълго в условия на стрес в сравнение с техни посестрими в природата. Това показва, че протеинът е допринесъл за удължаване живота на предците ни, увеличавайки резистентността им в неблагоприятна среда. Резултатите от изследването са качени на сайта Phys.org.