Загадката на дълбоководно създание, което наподобява изхвърлен лилав чорап, е разрешена, обявиха учени, цитирани от BBC News. Животното, наречено Xenoturbella, е толкова странно, че от 60 години изследователите не могат да разберат какво е и къде е мястото му в родовото дърво.  Откритието на четири нови вида в Тихия океан е дало възможност то да бъде причислено към едни от най-древните клонове на живота. Проучването е публикувано в журнала Nature.

Ръководителят на изследването проф. Грег Роуз от Института по океанография “Скрипс” в САЩ казва: “Бяхме им дали прякора лилави чорапи. Представете си чорап, който сте събули и хвърлили на пода - точно така изглеждат. Или като спаднал балон.”

Необичайното същество няма очи, мозък или храносмилателен тракт. Само малка уста, през която влиза храната и излизат отпадъчните продукти. Досега е бил известен само един вид, който е озадачавал учените. Първите генетични тестове погрешно са класифицирали морския “чорап” като мекотело.

“Оказа се, че са секвенирали ДНК на това, с което се храни,” обяснява проф. Роуз. Други изследователи са смятали, че в миналото това е било сложен организъм, който се е променил.

Откритието на четири нови вида в дълбините на Тихия океан е позволило на учените да изследват животното по-детайлно, включително с нови генетични тестове. Заключенията са, че животното е представител на примитивен вид, намиращ се в основата на дървото на живота. Случаят обаче не е приключен. “Никога не сме го виждали да се храни,” отбелязва проф. Роуз.

Той допълва, че е открита ДНК на мекотелите, с които чорапоподобните се хранят, но вътрешността на телата им винаги е празна. “А имат само малък отвор за уста. Нямат зъби, нямат смукателна структура, която би могла да отваря черупките на мекотели. Начинът на хранене на Xenoturbella е мистерия.” Екипът се надява, че бъдещи морски експедиции ще хвърлят повече светлина върху странното дълбоководно създание.